FESTIWAL DREWNA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-MALTA: 28 lipca rozpoczęła się trzecia edycja POZnań Wood Festival 2023. Potrwa do niedzieli, 30 lipca.

Miasto informuje, że poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych artystów z różnych zakątków Europy. Drewno wykorzystywane w konkursie pochodzi z chorych drzew, które zostały usunięte ze względów bezpieczeństwa.

Tegoroczna edycja odbywa się na mecie toru regatowego na poznańskiej Malcie. Zmagania zawodników będzie można podziwiać codziennie od godz. 11. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę o godzinie 17:00.

Podczas POZnań Wood Festival 2023 niemal 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech czy Słowacji stanie w szranki w konkursie głównym. Potrwa on od piątku do niedzieli. Tegorocznym motywem przewodnim są zwierzęta polskich pól i lasów. Do wykonania swoich dzieł artyści użyją pilarek, szlifierek i dłut. Gotowe rzeźby trafią do Szkoły Podstawowej nr 77 na Łazarzu.

W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurencja Speed Wood Carving, polegająca na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat. Uczestnicy będą mieli na to zadanie maksymalnie godzinę. Efekty ich pracy trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany poznańskim fundacjom: Panda Team im. Michałka Tarachowicza (sobotnia licytacja) oraz Animalia (niedzielna licytacja). Speed Wood Carving odbędzie się w sobotę od 16:00 i w niedzielę od 15:00. Bezpośrednio po zakończeniu rzeźby będą licytowane. 

Organizatorzy przewidują także atrakcje dla najmłodszych – warsztaty artystyczne z rzeźbienia w drewnie, rzeźbienia w glinie oraz z przygotowywania papieru czerpanego. Odbędą się one w sobotę i niedzielę od 11:30 do 17:00.

Festiwalowi towarzyszyć będą także europejskie mistrzostwa Stihl Timbersports. To międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej, których historia rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Zmagania zawodników będzie można podziwiać 29 i 30 lipca – czytamy na stronie poznan.pl. 

Fot. poznan.pl