ZNICZE ZA DARMO

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ: Na poznańskich cmentarzach działa internetowa wyszukiwarka grobów oraz rozstawiono punkty, w których można oddać lub wziąć do wykorzystania znicze. 

Na poznańskich cmentarzach funkcjonują punkty, w których można udostępniać innym osobom niezniszczone szklane znicze. Przed ich pozostawieniem należy usunąć plastikowy wkład. Każda nekropolia ma kilka takich punktów. Regały są zlokalizowane przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego, obok wejść oraz w okolicy głównych ciągów komunikacyjnych. 

Można zarówno oddać niepotrzebny znicz, jak i wykorzystać już się tam znajdujący. To doskonała okazja zarówno do ochrony środowiska, jak i zaoszczędzenia w dobie panującego kryzysu. Szklane znicze są z reguły trwałe, nie niszczą się, dlatego możliwe jest ich wieloletnie eksploatowanie.

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/cmentarze. Pomoże ona wszystkim poznaniakom i poznaniankom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogił rodziny i znajomych. Przyda się też osobom spoza Poznania, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, by odwiedzić groby bliskich na cmentarzu. Aplikacja połączona jest z mapami nekropolii, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca.

Natomiast w celu umiejscowienia lokalizacji grobu po kliknięciu w zakładkę „Wyszukiwarka” pojawia się formularz, w którym trzeba umieścić dane potrzebne do znalezienia mogiły: imię, nazwisko lub datę pogrzebu. Wystarczy podać dowolne informacje z listy – np. samo nazwisko lub fragment daty, ale wtedy liczba znalezionych nazwisk będzie dużo większa. Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o miejscu pochówku: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe – np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd.