USZKODZONE BUDYNKI

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ/WIELKOPOLSKA: 10 lipca na Wielkopolską przeszedł silny front burzowy. To właśnie w tym regionie strażacy mieli z tego powodu  najwięcej interwencji w całym kraju.  

W całym kraju strażacy wyjeżdżali minionej doby 2700 razy, a w Wielkopolsce ponad 640 razy. Najczęściej do powalonych drzew i uszkodzonych linii energetycznych. W rejonie Wolsztyna na zachodzie regionu spadły olbrzymie kule gradu, które miały kilka centymetrów średnicy. Zdjęcia w linku:

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FKataklizmyPLWR%2Fposts%2Fpfbid0oCRT5p62TNA1Ma2mRBnvHHJQSUqkoYNqJyAPtA1eBn7w6WCcWFjnaZmT4xcMWV8Pl&show_text=true&width=500

Wichura, która w niektórych miejscach według prognoz miała osiągać prędkość do 120 km/h wyrządziła sporo szkód w budynkach. Niektóre budynki w Wielkopolsce wiatr niemal zrównał z powierzchnią ziemi. Wedłus strażaków w tym regionie zniszczonych jest ok. 70 budynków.

– W miejscowości Trąbczyn silne porywy wiatru związane z wędrującymi tam burzami, całkowicie zawaliły zlokalizowaną tam stodołę co widzimy na załączonym zdjęciu. Ponadto w rejonie notuje się wiele szkód wiatrowych, a także uszkodzonych innych budynków – czytamy na Facebook’u Łukasz Kuliński – Wielkopolski Łowca Burz.

Źródło. Facebook /Łukasz Kuliński – wielkopolski łowca burz / Fot.. Mariusz Widerowski

– Przykre informacje docierają do nas z gminy Czermin w powiecie pleszewskim (Wielkopolska). Przechodząca w tych okolicach komórka burzowa wygenerowała bardzo silny prąd zstępujący, który przyczynił się do licznych szkód w drzewostanach, a także bardzo poważnie uszkodził co najmniej kilka budynków (zerwane dachy) – pisze z kolei Paweł Barszczewski na facebook’owej stronie Polscy Łowcy Burz.  

Fot. Facebook/Polscy Łowcy Burz

Poważniejsze szkody wystąpiły także na terenie powiatu średzkiego i międzychodzkiego. W podpoznańskim Kleszczewie strażacy interweniowali z powodu uszkodzenia opierzenia dachu na jednym z bloków.

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Kleszczewie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie 1 stopnia (najniższe) przed burzami dla województwa wielkopolskiego.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad – informuje IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje w godz. 10 do 20 w dniu 11 lipca 2024 roku.

Fot. główne Łukasz Facebook/Łukasz Kuliński – wielkopolski łowca burz