OTWIERAJĄ WARTOSTRADĘ

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ: Trwa wielkie sprzątanie na Wartostradzie, która przez kilka tygodni była pod wodą. Jeden z odcinków został już otwarty dla rowerzystów i pieszych.

Na razie można korzystać z wyczyszczonej trasy na zachodnim brzegu Warty. Pod koniec marca otwarto już fragment trasy pomiędzy okolicą ulicy Bielniki a budową mostów Berdychowskich w Poznaniu. 

W lutym 2024 roku stan wody na rzece Warta wynosił 415 cm. Oznacza to, że woda przekroczyła stan ostrzegawczy, który wyznaczono na poziomie 400 cm. Poziom alarmowy wynosi 500 cm.

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że z powodu wysokiego poziomu Warty i zalania niektórych odcinków Wartostrady, część trasy była wyłączona z ruchu. Jako, że woda opadła – to przeprowadzono kontrole, mające wykazać czy można ją dopuścić do użytku. 
Okazało się, że piesi i rowerzyści w pierwszej kolejności mogą korzystać z drogi znajdującej się na zachodnim brzegu Warty na odcinku od okolic ul. Bielniki po rejon, gdzie budowane są mosty Berdychowskie. 

Nadal trwa sprzątanie trasy z naniesionego piasku i mułu. Gdy się zakończy (co może nastąpić na początku weekendu – wpływ na termin ma pogoda) będzie można zdjąć zapory i oznakowanie zakazujące ruchu. Na swoje miejsce wracają także kosze na śmieci. 

Pozostałe części Wartostrady, znajdujące się po wschodniej stronie, wciąż są wyłączone z użytkowania. Grunt jest zbyt podmokły, aby mogły wjechać pojazdy czyszczące.

Tam kolejne kontrole będą prowadzone jeszcze do końca marca 2024 roku.

Fot. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu