PRZYSTANEK „NA ŻĄDANIE”

Komunikacja

POZNAŃ-STAROŁĘKA: Od 1 lipca w celu ułatwienia korzystania z transportu publicznego został uruchomiony nowy przystanek autobusowy Św. Antoniego „NŻ” („na żądanie”) dla linii autobusowych numer 158, 194, podmiejskiej 527 i nocnej 221.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że przystanek jest zlokalizowany na ulicy Św. Antoniego między ulicami Starołęcką a Książęcą. Trasa oraz czas przejazdu autobusów linii nr 158, 194, 527 oraz 221 pozostaną bez zmian.

Co warto wiedzieć o korzystaniu z przystanków „na żądanie”?

1. Przystanki „na żądanie” oznaczone są specjalną tabliczką z napisem: N/Ż

2. Na przystankach „na żądanie” prowadzący/a autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu, a na przystanku nikogo nie ma. 3. Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku „na żądanie” należy nacisnąć przycisk „stop” lub „drzwi” (w ten sposób sygnalizujemy chęć opuszczenia pojazdu). Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, już na przystanku, lecz wcześniej –  tak, aby kierujący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.

4. Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, należy musi być widocznym dla prowadzącego pojazd – powinniśmy stanąć tak, aby kierujący autobusem łatwo mógł nas dostrzec (wtedy jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu).

5. Oznaczenie „NŻ” występuje także na rozkładach jazdy – zarówno tych umieszczonych na przystankach, jak i w Internecie (na stronie ztm.poznan.pl), a także wewnątrz pojazdów – na tablicach prezentujących trasę (kolejne przystanki).  Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych.

Fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu