BUSPAS, PRZYSTANKI I SYGNALIZACJA

Komunikacja

POZNAŃ-RATAJE: Od 1 kwietnia w rejonie przebudowanego Ronda Rataje sa już dostępne wszystkie przystanki komunikacji miejskiej. Tego samego dnia uruchomiony zostanie buspas wewnątrz ronda, a także zmieni się działanie sygnalizacji świetlnej – informuje spółka Poznańskie Inwesycje Miejskie.

Przebudowa tego ważnego układu komunikacyjnego dobiega końca. Kierowcom samochodów osobowych zostały już udostępnione wszystkie pasy na tarczy ronda. W ostatnim czasie, ze względu na nasadzenia zieleni wewnątrz pierścienia ronda, niedostępny był jedynie buspas (skrajnie lewy). Od 1 kwietnia jest on już dostępny dla autobusów. Wtedy też uruchomiono przystanki przy torowisku tramwajowym od strony mostu Królowej Jadwigi: Serafitek oraz Rondo Rataje na wysokości dworca autobusowego (w obie strony). Przystanki wyposażone są w nowe wiaty, kosze na śmieci i tablice informacji pasażerskiej. perony są dłuższe od poprzednich, co w połączeniu z torowiskiem dostosowanym do ruchu autobusowego pozwoli na wygodnie przesiadki między tramwajem a autobusem. Zarząd Transportu Miejskiego Informuje także o zwiększeniu liczby linii tramwajowych przejeżdżających przez ul. Krzywoustego.

Od 1 kwietnia zmienił się również tryb działania sygnalizacji świetlnej. Program sterowania będzie dostosowywał działanie świateł do bieżącej sytuacji na rondzie, dając priorytet komunikacji publicznej.

W dalszym ciągu trwają prace związane z oznakowaniem. Wykonawca sukcesywnie wprowadza docelowe malowanie na jezdniach. Z uwagi na trwające prace wykończeniowe mogą występować jeszcze chwilowe utrudnienia wynikające z konieczności zajęcia części pasa ruchu na czas np. wprowadzania oznakowania lub montażu włazu do studzienek.

Ułożono także już całość nawierzchni dróg rowerowych wzdłuż ul. Krzywoustego, między rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi. Wszelkie prace zakończą się tej wiosny – czytamy na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie