ARCYBISKUP BEZ FUNKCJI

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-OSTRÓW TUMSKI: Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki stracił 14 marca funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

– W drugim dniu obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, został wybrany Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na okres pięciu lat – informuje Konferencja Episkopatu Polski.

Tym samym ze stanowiskiem pożegnał się dotychczasowy przewodniczący, arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który tę funkcję pełnił przez 10 lat. Nie wiadomo, czy może to mieć związek z jego kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Jak pisała w 2019 roku Gazeta Wyborcza ówczesne słowa arcybiskupa Gądeckiego przez niektórych komentatorów zostały odebrane jako próbę zrzucenia odpowiedzialności za pedofilię na ofiary. 

– Z jeden strony tworzy się programy seksualizacji dzieci, aby jak najwięcej zarobić na środkach antykoncepcyjnych i puścić w ruch życie seksualne życie. A z drugiej strony atakuje się skutki, to co doprowadziło do późniejszego przestępstwa – mówił duchowny.

Gądecki stanął też w obronie przebywających w areszcie polityków Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i zobowiązał się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości. Tymczasem Wąsik i Kamiński –  wbrew narracji PiS – nie byli więźniami politycznymi, a zostali skazani prawomocnym wyrokiem m.in. za nadużycie władzy i podżeganie do przestępstwa.

Ale oliwy do ognia dolała informacja o remoncie willi na poznańskim Ostrowie Tumskim, który jest częściowo finansowany z budżetu państwa. „Gazeta Wyborcza” przekazuje, że archidiecezja poznańska za czasów rządów PiS dostała 22 mln złotych, które przeznaczyła na remont 6 budynków, dokładając do kwoty swoje 4,5 mln zł. To nie koniec ważnych zmian w polskim, ale tez poznańskim Kościele. Oznacza to, że przejdzie na emeryturę i zastąpi go młodszy duchowny. Dla poznańskiego Kościoła będzie to duża zmiana. Arcybiskup Gądecki jest metropolitą poznańskim od 2002 roku, a więc ponad 20 lat. Według informacji „Gazety Wyborczej” 19 października, w dniu 75. urodzin abp Stanisław Gądecki ma złożyć rezygnację z urzędu, tym samym przechodząc na emeryturę.

Fot. Archidiecezja Poznańska