NIE CHCĄ STREFY?

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-RATAJE: W kwietniu mieszkańcy poznańskich osiedli na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” mogli wziąć udział w ankiecie dotyczącej wprowadzenia płatnej strefy parkowania. Jednak wielu mieszkańcom pomysł się nie podoba.

W październiku i w listopadzie 2023 roku odbyły się dwa etapy konsultacji społecznych dotyczących wprowadzenia Spółdzielczej Strefy Parkowania na terenach zarządzanych przez SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu.

Spółdzielnia informuje, że pierwotne założenia SSP opracowane przez spółdzielczy zespół ds. strefy parkowania i przedstawione na spotkaniach organizowanych przez Kierownictwa Osiedli, były punktem wyjścia do rozmów z mieszkańcami.

Podczas stacjonarnych i elektronicznych konsultacji społecznych mieszkańcy zgłosili kilkaset pytań, próśb o wyjaśnienie i doprecyzowanie poszczególnych kwestii, a także wątpliwości oraz propozycji dotyczących planów wprowadzenia SSP. Na podstawie najczęściej występujących, w grudniu 2023 roku powstało podsumowanie pn. Spółdzielcza Strefa Parkowania – pytania i odpowiedzi, z którym można zapoznać się na stronie internetowej Spółdzielni.

Na bazie nadesłanych wniosków mieszkańców, Spółdzielnia przygotowała 3 warianty Spółdzielczej Strefy Parkowania.

Wstępne założenia związane z wprowadzeniem Spółdzielczej Strefy Parkowania (dalej SSP) w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu zostały przygotowane w związku z licznymi wnioskami mieszkańców Spółdzielni, w szczególności z osiedli Piastowskiego, Jagiellońskiego, Oświecenia, Powstań Narodowych, Pomet i Tysiąclecia, dotyczącymi uregulowania kwestii parkowania. Od dłuższego czasu tereny Spółdzielni są traktowane jako parkingi buforowe przez osoby z miejscowości ościennych, obrzeży miasta i ze wspólnot mieszkaniowych sąsiadujących z terenami spółdzielczymi.

Likwidacja darmowego parkingu w galerii Posnania, otwarcie trasy kórnickiej i Górnego Tarasu Rataj, bliskość wspólnot mieszkaniowych (Lofty nad Wartą, ul. Wołkowyska, ul. Wagrowska, os. Zodiak) spowodowały jeszcze większą liczbę samochodów na ratajskich parkingach.

SSP nie zostanie wprowadzona bez zgody mieszkańców poszczególnych osiedli. Uważamy, że o zasadach strefy powinni zdecydować wszyscy mieszkańcy Spółdzielni, jednak, czy wprowadzić ją na danym osiedlu  – wyłącznie jego mieszkańcy.

Od 2 do 4 kwietnia br. gospodarze domu dostarczyli do skrzynek na listy ankiety dotyczące zasad Spółdzielczej Strefy Parkowania (osoby, które wskazały inny adres korespondencyjny otrzymają listy przekazane przez Pocztę Polską). Ankieta składa się z pisma przewodniego, formularza ankiety oraz opisu 3 wariantów. Przed oddaniem głosu można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o SSP na stronie www.osiedlemlodych.pl/konsultacje-ssp.

W marcu 2024 r. odbyła się kampania informacyjna o wariantach Spółdzielczej Strefy Parkowania przygotowująca do przeprowadzenia ankiety (obecny etap).

W kwietniu 2024 r. odbywał się III etap konsultacji społecznych i przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców.

W drugim półroczu 2024 r. przewidziano przeprowadzenie kolejnej ankiety dotyczącej wprowadzenia Spółdzielczej Strefy Parkowania, tym razem na os. Piastowskim (wyrażenie/niewyrażenie zgody) wśród mieszkańców wyłącznie tego osiedla.

Członkowie spółdzielni Osiedle Młodych zdecydowali w ankiecie w sprawie wariantu Spółdzielczej Strefy Parkingowej, która miałaby obowiązywać na parkingach niektórych osiedli: Piastowskim, Jagiellońskim, Oświecenia, Powstań Narodowych, Pomet i Tysiąclecia.

W ankiecie udział wzięło 38% uprawnionych. Wybrano wariant trzeci. W tym wariancie opłaty są pobierane 6 dni w tygodniu (bez niedziel i świąt), a dodatkowo w ciągu doby byłaby jedna darmowa godzina. Każda kolejna godzina kosztowałaby 5 złotych, a dodatkowo mieszkańcy otrzymaliby 10 godzin w miesiącu dla gości czy ekip remontowych – każda po 1 zł za godzinę.

Zgodnie z założeniami strefy, mieszkańcy mogą liczyć na 2 upoważnienia do parkowania (bezpłatnie) na mieszkanie, jeśli są w nim dwa samochody lub 1 – jeśli jest w nim jeden samochód. W przypadku posiadania większej liczby aut, będzie można kupić więcej upoważnień w abonamencie.

Choć wybór wariantu nie oznacza jeszcze, że strefa będzie wprowadzana (teraz to mieszkańcy poszczególnych osiedli będą wypowiadać się w tej sprawie – najpierw osiedla Piastowskiego.

Tymczasem do skrzynek na listy mieszkańców trafiły też  ulotki wyrażające sprzeciw wobec płatnych parkingów.

Z ulotek można się dowiedzieć, że ich autor jest przeciwny wprowadzeniu strefy na Osiedlu Młodych. Na ulotce można przeczytać argumenty przeciw: dalszy brak gwarancji miejsca parkingowego, możliwe zmniejszenie ilości miejsc parkingowych, problemy z gośćmi mieszkańców i osobami opiekującymi się osobami starszymi. 

– Takie rozwiązania nie sprawdzają się nigdzie w Polsce i są szeroko krytykowane przez osoby, których one dotknęły – czytamy na ulotce. – Więcej samochodów niż ustalony limit (dla normalnej rodziny to standard) wiąże się z ogromnymi kosztami rzędu 400 zł na miesiąc! – uważa twórca ulotki.

Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych w Poznaniu