ZAGROŻENIE RADIACYJNE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-RATAJE: Wieczorem, 28 czerwca służby ratunkowe zostały wezwane do zagrożenia promieniowaniem w jednym z bloków na os. Rzeczypospolitej w Poznaniu.

O zdarzeniu poinformował portal Wieści z Okolicy jeden z czytelników, który przysłał do naszej redakcji zdjęcie.

Według wstępnych informacji do wykrycia promieniotwórczej substancji doszło w bloku na os. Rzeczypospolitej 35-41 w Poznaniu.

Na miejsce wysłano m.in. Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego z poznańskich Krzesin. Strażacy informują, że zgłoszenie, które otrzymali o możliwym podwyższeniu parametrów radiacyjnych w jednym z mieszkań zostało potwierdzone. Po rozpoznaniu wewnątrz lokalu udało się zlokalizować materiał promieniotwórczy.

Służby ratunkowe uspokajają, że jest to mała ilość materiału, który trzeba w bezpieczny sposób zutylizować. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców.

Jak informowaliśmy w Wieściach z Okolicy w styczniu tego roku, także na osiedlu Rzeczypospolitej kilka bloków dalej, w jednej z piwnic znaleziono magazyn z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.  Policja wówczas określała je jako „prekursory wybuchowe”. Wśród nich były m.in. kwas azotowy i nadtlenek wodoru, których posiadanie jest zabronione. W piwnicy znaleziono też przyrząd służący do zainicjowania wybuchu. Wówczas podjęto decyzję o ewakuowaniu mieszkańców bloku, a w związku ze sprawą zatrzymano jedną osobę, która usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dwa dni wcześniej w tym pomieszczeniu wybuchł pożar.

Policjanci przyznali, że tylko cud sprawił, że nie doszło do wybuchu.

Fot. Czytelnik Wieści z Okolicy