POPRAWKI NA RONDZIE

Komunikacja

POZNAŃ-SZCZEPANKOWO: Po kilku latach od oddania do uzytku ronda im. Mycielskich na poznańskim Szczepankowie kierowcom będzie łatwiej przez nie przejechać. Nowe oznakowanie pomoże w wyborze odpowiedniego toru jazdy.

Jak informowaliśmy w Wieściach z Okolicy, w ubiegłym roku przeprowadzono konsultacje, podczas których kierowcy i piesi mogli zgłaszać swoje uwagi i sugerowane poprawki w tym miejscu, na którym dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, a nawet do wypadku śmiertelnego.

Niemal każdego dnia dochodziło tu do niebezpiecznych sytuacji i trąbienie na innych. Kierowcy zajeżdżali sobie drogę i wielu z nich nie wiedziało,  jak prawidłowo poruszać się po tym rondzie i z niego zjechać.

Niby przepisy są znane, ale bez wymalowanych linii na jezdni i strzałek pokazujących, jak prawidłowo jechać na rodzie, wielu kierowców nie potrafiło się tu zachować zgodnie z przepisami. Sytuacja była aż przez kilka lat obserwowana przez poznańskich drogowców. I po konsultacjach z Radą Osiedla na Szczepankowie doszli oni do wniosku, że na rondzie musi pojawić się dodatkowe oznakowanie poziome.

Zgodnie z naszymi zapowiedziami przed wakacjami ruszyły prace na Rondzie Szczepankowo im. Mycielskich w Poznaniu. Niebawem na dojeździe do ronda i samym rondzie wymalowane zostanie oznakowanie na jezdni, tak aby kierowcy wiedzieli, którym pasem się poruszać, aby dojechać do wybranego przez siebie zjazdu z ronda. Jednocześnie w tym samym celu przed wjazdami ustawione zostaną tablice z piktogramami.

Jak wyjaśnia MIR wdrażane zmiany sprzyjają poprawie przepustowości skrzyżowania, ale głównym celem zaprojektowanego ronda turbinowego jest poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie potencjalnych zagrożeń w ruchu wokół ronda. Wprowadzane zmiany mają poprawić czytelność skrzyżowania oraz ułatwić przejazd we wszystkich relacjach, co jest istotne ze względu na istnienie tam aż pięciu wlotów, w tym zjazdu z trasy katowickiej.

Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Zgodnie z umową ma on czas do końca czerwca na wykonanie zmian na rondzie Mycielskich. Jako, że prace wiążą się z koniecznością wymalowania nowego oznakowania poziomego będą prowadzone przy sprzyjających warunkach pogodowych. Będą mogły powodować niewielkie, tymczasowe ograniczenia w ruchu – czytamy w komunikacie poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich.

25 czerwca Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu poinformował, że ustawione jest nowe oznakowanie pionowe. W nocy malowane było oznakowanie poziome. Niestety intensywne opady deszczu zmusiły wykonawcę do przerwania prac. Wymalowane są już między innymi pola martwe, przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Prace mają być dzisiaj kontynuowane (pod warunkiem dobrych warunków pogodowych).

Fot. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.