DROŻEJ NA A2

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ I OKOLICE: Od 10 stycznia br. za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska kierowcy muszą zapłacić więcej niż dotychczas.

Zmiany wejdą w życie w poniedziałek o godz. 6 rano. Wówczas na jednej z najdroższych autostrad w Europie, czyli na A2 kierowcy muszą zapłacić 2 złote więcej, czyli 25 złotych za każdy przejechany odcinek między Koninem a Świeckiem . Ta cena obowiązuje samochody osobowe i motocykle.

3 złote więcej muszą zapłacić auta z kategorii II (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) – zamiast 34 będzie 37 zł.

Także o 2 złote więcej zapłacą kierowcy pojazdów zaliczanych do kategorii III (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) – dziś koszt to 52 złote za odcinek, a od nowego roku 57 złotych.

Aż o 7 złotych wzrasta wysokość opłaty za przejazd pojazdem kategorii IV (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) – z 80 do 87 zł. Z kolei 20 złotych więcej zapłacą kierowcy pojazdów kategorii V (ponadnormatywnych). Z 230 za przejazd trzeba będzie zapłacić 250 złotych.

Koncesjonariusz tłumaczy to między innymi rosnącymi kosztami utrzymania trasy, inflacją i drożejącymi kredytami. Dodatkowo prywatna spółka musi płacić 23-procentowy VAT, a na państwowych odcinkach autostrad takiego podatku nie ma. Rosną też koszty inwestycji, które mają być realizowane na A2.     

– Autostrada Wielkopolska pracuje nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Będzie to systemem znany już z innych polskich koncesyjnych autostrad oraz zgodny z europejskim standardem. Jak tylko Ministerstwo Infrastruktury wyda zgodę w tym zakresie, zostaną poczynione starania by zrealizować taki projekt bez zbędnej zwłoki i z korzyścią dla wszystkich użytkowników Autostrady Wolności – informuje Autostrada Wielkopolska.

Fot.