ROLNICZE BLOKADY (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ I OKOLICE: 20 marca odbędzie się kolejny olbrzymi rolniczy protest w Wielkopolsce. W godz. 7-20 mają być przez uczestników pikiet blokowane drogi i zjazdy na węzłach mające wpływ na ruch na autostradzie A2.

„Rodacy, nie miejcie nam za złe, ale my po prostu musimy!” – apelują do mieszkańców rolnicy i przekazują prośbę, aby zrobić sobie dzień wolny.

W związku planowanymi blokadami nie będzie możliwości zjazdu z autostrady na kilku węzłach w naszym regionie.

Decyzją policji, podczas trwania protestów nastąpi zamknięcie zjazdów z Autostrady A2 z obu kierunków na węzłach:
– Buk (140 km A2) – utrudnienia w godzinach 6:30-20:00
– Poznań Zachód (154 km A2), utrudnienia w godzinach 6:30-20:00
– Modła (255 km A2 – sąsiedztwo Konina), utrudnienia od godziny 7:00 do 19:00.

Kierowcy muszą liczyć się także z utrudnieniami w okolicy węzłów Nowy Tomyśl, Września, Słupca i Sługocin ze względu na zapowiadane blokady dróg w pobliżu A2.

Do godziny 22:00 dnia 20 marca (środa), nadal blokowany będzie dojazd do przejścia granicznego w Świecku. Dodatkowo możliwe jest zamknięcie zjazdu z autostrady A2 na drogę ekspresową S3 w kierunku Zielonej Góry (węzeł Jordanowo w km 68 autostrady)” – informuje Autostrada Wielkopolska.

Ciąg główny autostrady A2 między Świeckiem a Koninem będzie przejezdny w obu kierunkach.

Organizacja Rola Wielkopolski, która zrzesza rolników w naszym regionie, opublikowała mapę, na której pokazano punkty, w których 20 marca 2024 roku należy się spodziewać poważnych utrudnień w ruchu. Właśnie w tych punktach blokować trasy będą rolnicy.

– Na 20 marca zaplanowaliśmy blisko 40 punktów protestów! Ta historyczna ilość wynika tylko z braku reakcji na nasze postulaty, ze strony rządu tego w Brukseli, jak i tego w Warszawie. Rodacy, nie miejcie nam za złe, ale my po prostu musimy! – informują rolnicy.

Tymczasem 19 marca 2024 roku jeden z rolników wysypał obornik przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. Przyznała się do tego organizacja Rola Wielkopolski.

– 6 dni, tyle dla Pani wojewody znaczy natychmiast! Chodź złożenie naszych postulatów nawet tego samego dnia nie wiele by zmieniło, to sytuacja ta jasno pokazuje jak nas się lekceważy. Postanowiliśmy za to podziękować! – wyjaśniają rolnicy.

Policja informuje, że kierowca osoby, które zanieczyściły jezdnię muszą po sobie posprzątać i poniosą za to konsekwencje.

Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 20 marca rolnicy protestujący na ul. Obornickiej w Suchym Lesie podjęli decyzję o przejeździe ulicami miasta Poznania. Przejazd może powodować czasowe utrudnienia w ruchu drogowym oraz powodować jego spowolnienie. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do poleceń służb kierujących ruchem – podaje CZK.

Ciągniki przejadą następującą trasą: ul. Obornicka, ul. Niestachowska, ul. Hetmańska, Rondo Starołęka, Zamenhofa, Rondo Rataje, ul. Jana Pawła II, Rondo Śródka, ul. Hlonda, ul. Lechicka, Rondo Obornickie i dalej ul. Obornicką w kierunku Suchego Lasu.

Policjanci informują, że na wysokości Orlenu w Suchym Lesie zebrało się 45 ciągników z kilkoma naczepami. Rolnicy zamierzają przejechać wyżej wskazaną trasą ulicami Poznania, po czym rozjechać się do domów.

Fot. Facebook / Rola Wielkopolski