WARSZATY BEPIECZEŃSTWA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-CHARTOWO: Największe w Wielkopolsce Warsztaty Bezpieczeństwa odbędą się 12 czerwca w stolicy WIelkopolski.

Tego dnia teren Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia zmieni się w centrum edukacji, bezpieczeństwa i działań prospołecznych. Już po raz trzeci odbędą się „Warsztaty Bezpieczeństwa” – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych inicjatyw edukacyjnych i profilaktycznych.

  • To największe tego typu warsztaty w Wielkopolsce i jedne z największych w kraju. Organizatorzy – Komisariat Policji Poznań – Nowe Miasto, Policyjni KREWniacy – Klub Honorowych Dawców Krwi przy KWP w Poznaniu  oraz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia – zapraszają szczególnie młodzież, która jest główną grupą odbiorców. Na miejscu pojawi się kilkadziesiąt stoisk edukacyjnych przygotowanych przez służby mundurowe, instytucje medyczne, szkoły, fundacje oraz partnerów społecznych – informuje Zuzanna Pankros, rzecznik Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu.
  • Naszą ambicją jest uczyć poprzez działanie – praktyczne, realne, autentyczne, a nie tylko teoretyczne przekazy. Młodzież to najbardziej chłonne i podatne umysły. To właśnie oni mogą być świadkami wypadków, zagrożeń – i chcemy, żeby wiedzieli, jak reagować. Jak pomóc, jak nie bać się działać – podkreśla Beata Urban – zastępca dyrektora ds. Organizacyjno-Personalnych Szpitala im. Strusia. – To już trzeci raz, kiedy organizujemy wydarzenie u nas. Cieszy nas to, że z każdą edycją rośnie nie tylko liczba uczestników, ale i zaangażowanie służb, partnerów, uczelni. To wspólna inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo – dodaje.

Podczas warsztatów można poznać pracę „od kuchni” wielu służb mundurowych.

  • Bezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy, odwagi i działania – mówi podinsp. Michał Królikowski, zastępca komendanta Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto oraz Przewodniczący Klubu Krwiodawstwa Policyjni Krewniacy, jeden z głównych inicjatorów wydarzenia. – Jako Policja czujemy odpowiedzialność nie tylko za interwencje, ale za budowanie społeczeństwa świadomego i odpowiedzialnego. Dlatego tak mocno angażujemy się w edukację młodzieży, współpracę ze szkołami i organizacjami. Warsztaty są jednym z naszych największych projektów w tej sferze – podkreśla. – Policyjni Krewniacy to społeczność ludzi, którzy wspierają walkę o życie – oddając krew, rejestrując się jako dawcy szpiku, pomagając chorym – wyjaśnia podinsp.. Królikowski – Ale wiemy, że zdrowie i bezpieczeństwo to coś, co musimy promować wspólnie. Na naszych stoiskach młodzież pozna nie tylko ideę dawstwa, ale też zdrowy styl życia, profilaktykę i ogromną siłę wspólnoty. Warsztaty to dla nas święto działania – mówi z dumą.

W programie warsztatów bezpieczeństwa zaplanowano m.in.:

  • Pokazy pierwszej pomocy, obsługi AED, postępowania przy zachłyśnięciach i bandażowania prowadzone przez zespół szpitalny i studentów Wydziału Pielęgniarskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Stoisko Policji, gdzie będzie można porozmawiać o rekrutacji, ścieżkach kariery oraz zobaczyć wyposażenie służb.
  • Grupa Realizacyjna, Oddział Prewencji, Komisariat Wodny, przewodnicy psów służbowych, funkcjonariusze konni oraz pirotechnicy zaprezentują sprzęt i opowiedzą o swojej codziennej służbie.
  • Służba Więzienna przyjedzie z pojazdem operacyjnym, środkami ochrony osobistej, specjalistycznymi fantomami oraz psem służbowym Nero.
  • Fundacje i organizacje społeczne, takie jak Drużyna Szpiku, będą promować dawstwo krwi, szpiku, transplantację oraz profilaktykę zdrowotną.
  • Szkoły partnerskie, w tym TEB Edukacja, zaprezentują m.in. symulator starości, próbne pobieranie krwi, makijaż czy ozdobne tatuaże.
  • Gra terenowa „Odkrywca Zdobywca. Bezpieczny Patrol”, w której za odwiedzenie minimum 10 stoisk każdy uczestnik otrzymuje Legitymację Odkrywcy oraz pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorzy zapraszają wszystkie szkoły, klasy, nauczycieli, rodziny z dziećmi oraz osoby zainteresowane bezpieczeństwem i zdrowiem. Warsztaty będą prowadzone w sposób przystępny, angażujący i dopasowany do wieku uczestników 12 czerwca 2025 r. na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu (ul. Szwajcarska).
Fot. Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu