ZAGROŻONY OBSZAR

AKTUALNOŚCI

KLESZCZEWO I OKOLICE: W kilku podpoznańskich miejscowościach tablice wciąż ostrzegają o zgnilcu amerykańskim pszczół. Czy jest się czego bać? – napisał do redakcji Wieści z Okolicy.

Obszar zapowietrzony z tablicami z napisem „zgnilec amerykański pszczół” pojawił się m.in. w kilku podpoznańskich miejscowościach w gminie Kleszczewo.

Tablice ostrzegają przed groźną chorobą zakaźną pszczół, która nie jest groźna dla ludzi ani innych zwierząt. Lekarze uspakajają też, że spożywanie miodu pozyskanego z zarażonej pasieki jest bezpieczne.

Sprawa ma początek od 2024 r. na terenie Poznania oraz powiatów poznańskiego i średzkiego na podstawie Rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu, który zdecydował, że uznaje się obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół obszary:

  • w gminie Kleszczewo, miejscowości: Kleszczewo, Poklatki, Lipowiec, Tulce, Szewce, Gowarzewo, Tanibórz
  • teren gminy Swarzędz z wyłączeniem miejscowości: Wierzenica, Wierzonka, Karłowice, Puszczykowo, Zaborze,
  • na terenie gminy Kostrzyn: Siekierki Małe, Siekierki Wielkie
  • obręby ewidencyjne położone na terenie miasta Poznania:
    a) Obręb ewidencyjny: 9 (Spławie);
    b) Obręb ewidencyjny: 8 (Kobylepole);
    c) Obręb ewidencyjny: 2 (Głowieniec);
    d) Obręb ewidencyjny: 1 ( Główna)
    e) Obręb ewidencyjny: 3 (Komandoria)
    f) Obręb ewidencyjny: 7 (Chartowo).

 Na obszarze zapowietrzonym, o którym mowa powyżej:

1) nakazuje się niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół, właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii;

2) zakazuje się:

a) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem pszczół;

b) przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą zwalczaną z urzędu. W przypadku podejrzenia wystąpienia tej choroby, pszczelarz zobowiązany jest zgłosić to do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii (PIW). PIW zleca badania i w przypadku potwierdzenia, wydaje rozporządzenie, które określa zasady zwalczania choroby w danym rejonie. Zwalczanie polega na likwidacji chorych rodzin pszczelich, dezynfekcji sprzętu i paleniu ram w ognisku zakażenia, a także na wydaniu rozporządzenia dotyczącego obszaru zapowietrzonego. 

Właścicielom pasiek, w których pojawiła się ta choroba pszczół przysługuje odszkodowanie.

Fot. Czytelnik Wieści z Okolicy