POZNAŃ – RATAJE: W lutym Rada Miasta Poznania uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Rzeczypospolitej w Poznaniu. Nowe ustalenia obejmują teren o powierzchni 19,5 ha, koncentrując się na ochronie istniejącej zabudowy.
Wcześniej oburzenie i protesty mieszkańców i radnych wywołały plany wybudowania na tym osiedlu wysokiego wieżowca w miejscu obecnej piekarni.

Miasto informuje, że nowy plan ma na celu zachowanie modernistycznej koncepcji osiedla i zapobieganie niekontrolowanemu dogęszczaniu zabudowy oraz wzmocnienie lokalnych centrów usługowych. Wyznaczono obszary pod usługi oraz przestrzenie publiczne, które wzmocnią jego funkcjonalność.
W ramach planu usankcjonowano istniejącą zabudowę wielorodzinną, nie wyznaczając nowych terenów pod tego typu inwestycje, co było zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Wyodrębniono również tereny istniejących obiektów użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, zespół żłobków i ośrodek zdrowia.
W celu zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do podstawowych usług wyznaczono pięć terenów usługowych, umożliwiając rozbudowę istniejących obiektów usługowych na wybranych obszarach.
Z uwagi na duże zagęszczenie zabudowy wielorodzinnej oraz liczne placówki oświatowe, plan przewiduje stworzenie nowej przestrzeni pomiędzy szkołami. Na tym terenie możliwa będzie realizacja obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak pływalnia czy hala sportowa, a alternatywnie – skwer, zieleniec lub park w powiązaniu z sąsiadującym parkiem Rataje. Zachowane zostaną również dotychczasowe tereny zieleni urządzonej, a na części z nich dopuszczono budowę niekubaturowych obiektów sportowych, placów zabaw i boisk.
Aby przeciwdziałać deficytowi miejsc parkingowych, w centralnej części osiedla dopuszczono budowę trzykondygnacyjnego garażu wielopoziomowego z usługami na parterze.
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego skutecznie chroni modernistyczny charakter osiedla i zapewnia jego harmonijny rozwój. Dzięki przyjętym rozwiązaniom mieszkańcy mogą liczyć na poprawę jakości przestrzeni publicznych, lepszą dostępność usług i zachowanie uporządkowanej struktury urbanistycznej.
Fot. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu, Archiwum Wieści z Okolicy