ARCHEOLOGICZNE ODKRYCIE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-ŁACINA: Otwarty zbiornik retencyjny mieszczący ok. 1900 metrów sześciennych wody powstaje w tym roku pomiędzy ul. Niemena a Sobczaka w Poznaniu. Podczas wykopów natrafiono na średniowieczną osadę na tym terenie.  

W miejscu przyszłego zbiornika retencyjnego prowadzone są badania, gdyż powstaje on na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski). Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące archeologów artefakty.  

– Według wstępnych założeń, na placu budowy zbiornika odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego. Prace ziemne podzielono na etapy. Najpierw delikatnie ściągany jest humus, czyli wierzchnia warstwa gruntu. Następnie teren sprawdzany jest pod kątem obecności ewentualnych interesujących obiektów lub nawarstwień archeologicznych. W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko – dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie – mówi Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.

Więcej informacji na temat przeszłości tej części Łaciny będzie można poznać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów. Odkrycia zostaną zinwentaryzowane i sfotografowane, co pozwoli naukowcom poszerzyć wiedzę historyczną.

Zadaniem zbiornika powstającego w badanym miejscu będzie odciążenie kanalizacji deszczowej, której efektywność przy bardziej intensywnych opadach bywa niewystarczająca. Woda będzie z niego odprowadzana systemem istniejących kanałów do Warty oraz wykorzystywana do podlewania zieleni, której nasadzenie także planowane jest w ramach tej inwestycji. Wokół zbiornika przewidziana jest bowiem strefa rekreacyjna. Pojawi się tam 90 drzew, ponad 10 tys. krzewów, liczne byliny i trawy ozdobne. Ponad 860 nasadzeń zaplanowano także w samym zbiorniku. W tak powstałym parku powstaną dwa ciągi pieszo-rowerowe o różnorodnej nawierzchni, a także plac zabaw dla dzieci. Teren zostanie wyposażony w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, barierki i stojaki rowerowe. Zaprojektowano również zjazd, który ma umożliwić konserwację zbiornika.

Ponadto w ramach inwestycji, w miejscu obecnego dzikiego parkingu, zbudowana zostanie ul. Anny Jantar. Teren ten jest obecnie niedostępny dla kierowców – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie