UNIEWINNIONO POLICJANTÓW

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-ANTONINEK: 21 czerwca sąd uniewinnił policjantów oskarżonych o postrzelenie agresywnego mężczyzny.

32-latek i 46-latek byli oskarżeni o przekroczenie uprawnień i spowodowanie obrażeń powyżej 7 dni, a 31-latek usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i spowodowania ciężkich obrażeń ciała. Zdaniem prokuratury użycie broni w tym przypadku było nieuzasadnione. Funkcjonariuszom groziło do 5 lat lub nawet do 15 lat więzienia.

W czerwcu 2021 roku. 39-letni mężczyzna szedł zakrwawiony po ulicach Antoninka. Jak później wyjaśniał, okaleczył się nożem do grzybów i szkłem z rozbitej butelki.

Policjanci od początku nie przyznawali się do winy, twierdząc, że mężczyzna groził im użyciem noża wobec siebie i policjantów. Miał też mówić, że zabierze jednego z funkcjonariuszy do Boga. W pewnym momencie miał zacząć biec w kierunku policjanta, wówczas padły strzały.

3 kule trafiły mężczyznę. Po chwili strzelił do niego kolejny policjant. Ranny zaczął uciekać, w końcu strzelił do niego trzeci policjant i z bliska, około metra, trafiając agresora w brzuch. W ciągu 30 sekund w kierunku chorego na schizofrenię mężczyzny oddano 17 strzałów, w tym 5 celnych. Obezwładnili go dopiero kolejni policjanci, którzy pojawili się na miejscu i użyli paralizatora. Ranny mężczyzna musiał trafić do szpitala, gdzie przeszedł operację ratującą życie. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiada apelację.

Fot. Archiwum – zdjęcie ilustracyjne