NAGRODA DLA LOTNIKÓW

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-KRZESINY/NIEMCY: W dniach 3-13 czerwca na terenie bazy lotniczej Schleswig odbyło się ćwiczenie lotnicze Nato Tiger Meet 2024, w którym szereg nagród, w tym najważniejsze trofeum – Srebrnego Tygrysa zdobyła 6 eskadra lotnicza 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Silver Tiger to najwyższa nagroda przyznawana eskadrom stowarzyszonym w NATO Tiger Association. Nagrodę przyznają członkowie eskadr oraz zarząd stowarzyszenia w tajnym głosowaniu.
Nagrodę otrzymuje się za całokształt działalności eskadry w stowarzyszeniu oraz za to jak eskadra prezentowała się podczas tegorocznej edycji ćwiczenia NATO Tiger Meet. Nagrodę ufundowano w 1977 roku gdy Tiger Meet organizowany był poraz pierwszy razem z International Air Tattoo w bazie RAF Greenham Common.
Podczas tego wydarzenia statuetka tygrysa wykonana ze srebra została podarowana stowarzyszeniu eskadr tygrysich jako prezent od Londyńskiego silversmith Mappin & Webb. Wkrótce, srebrny tygrys stał się główną nagrodą przyznawaną podczas ćwiczeń NTM. Zwycięzca jest w posiadaniu nagrody do następnej edycji ćwiczenia. Na podstawie nagrody umieszcza się pamiątkową tabliczkę upamiętniającą zwycięską eskadrę. Tiger Games Winner – ten tytuł przyznaje się eskadrze, która wygrała rywalizację sportową odbywającą się tradycyjnie w weekend oddzielający dwa tygodnie szkolenia lotniczego.


Tradycyjnie, gospodarz ćwiczenia organizuje zawody w kilku kreatywnych i nieoczywistych konkurencjach. W tym roku drużyny składające się z personelu latającego oraz naziemnego rywalizowały między innymi w następujących konkurencjach: piłka nożna, przeciąganie liny, strzelanie z łuku, rzut tomahawkiem, spacer farmera, rzuty na odległość, a nawet dojenie krowy.
Kolejne wyróżnienie – Tytuł Best OPS przyznawany jest eskadrom za prowadzenie operacji w powietrzu. Na wynik składa się zarówno wysoki poziom taktyki, technik i procedur prezentowany przez personel latający jak i sprawność sprzętu oraz liczba zrealizowanych misji w powietrzu.
Podczas ćwiczenia, jeden z wieczorów poświęcony jest na prezentację programów rozrywkowych w lotniczym stylu.

Eskadra która przygotowała najatrakcyjniejszy i najzabawniejszy występ otrzymuje tytuł Best Skit.
Dodatkową informacją na koniec podsumowania jest to, że 31. Baza Lotnictwa Taktycznego i 6 Eskadra Lotnicza otrzymały organizacje NATO Tiger Meet w 2029 roku

Fot. Facebook/31 Baza Lotnictwa Taktycznego