GNIAZDO NA KOMINIE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-KAROLIN: Wspaniała wiadomość z dużej wysokości. Na kominie poznańskiej Elektrociepłowni pojawiło się gniazdo.

Veolia informuje, że Maltanka w gnieździe na kominie poznańskiej elektrociepłowni złożyła już 4 jaja, a jej łódzka koleżanka (na razie o niezidentyfikowanym imieniu) rezydująca na kominie w elektrociepłowni EC3, trzy. 

Veolia informuje, że młode sokoły powinny wykluć się za kilka tygodni. To już czwarty rok w Poznaniu, a w Łodzi drugi, kiedy to na platformie lęgowej na kominach elektrociepłowni dwie pary sokołów odchowują swoje pierzaste potomstwo. Ten niezwykły „spektakl” można oglądać na żywo: https://peregrinus.pl/pl/poznan i https://www.peregrinus.pl/pl/lodz 

Sokół wędrowny do lat 40. XX wieku był szeroko rozpowszechnionym gatunkiem. W Polsce największym skupiskiem tego drapieżnika były Warmia, Mazury oraz Wielkopolska. Załamanie się populacji nastąpiło w połowie XX wieku, kiedy powszechność stosowania szkodliwych pestycydów doprowadziła sokoły na skraj wyginięcia. 

Aktualnie odnotowuje się wzrost jego populacji. Sokół wędrowny nie tworzy gniazd od podstaw, ale używa opuszczonych gniazd innych ptaków, takich jak kruki, myszołowy czy bieliki. W miejskich aglomeracjach znajduje schronienie w wysokich strukturach budowlanych jak kominy czy dachy, preferując miejsca zapewniające łatwy dostęp do otwartych terenów bogatych w źródła pokarmu. 

Fot. Facebook/Veolia