LOKALNE WYBORY (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. W niedzielę, 7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. W Poznaniu będzie druga tura, gdyż według sondażu urzędujący prezydent miasta nie zdobył minimum, czyli połowy wymaganych głosów.

Podczas wyborów w Poznaniu działa 256 lokali wyborczych, które są czynne w godz. 7:00-21:00. Udając się do swojego miejsca głosowania trzeba pamiętać, aby mieć przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel.

Kto może głosować?

W stolicy Wielkopolski w wyborach samorządowych – inaczej niż w parlamentarnych – głosować mogą jedynie osoby stale zamieszkujące Poznań, czyli tu zameldowane lub ujęte w stałym obwodzie głosowania. Przed wyborami samorządowymi nie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania ani dopisać się do spisu wyborców.

Gdzie głosować?

Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby uzyskać do nich dostęp, wymagane jest zalogowanie się przy pomocy Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Swój lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel.

Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44, czynny w dniu wyborów (niedziela, 7 kwietnia) w godzinach od 7:00 do 21:00.

Trzy karty do głosowania
Przychodząc do lokalu wyborczego w Poznaniu, wyborca otrzyma 3 karty do głosowania – z listą kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta Poznania.

Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.

Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. 

Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.

Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Darmowa komunikacja w dniu wyborów

Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą dziś bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga, którą w ubiegłym roku przyjęli miejscy radni, obowiązuje tylko w dniach wyborów.

Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.

Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia (kandydaci nie zdobędą 50% głosów), 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza do godziny 12 frekwencja wyniosła 16,52 procent głosujących. Sylwester Marciniak, szef PKW zaznaczył, że to dane ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Jak dodał, w roku 2018 roku frekwencja była niższa blisko o 1 proc. o godzinie 12. Z kolei o godz. 15,45 procent głosowało w Wielkopolsce i 14,85 procent w Poznaniu.

Portal epoznan.pl poinformował, że doszło kilku incydentów w Wielkopolsce podczas wyborów samorządowych.

Mamy dwa incydenty wyborcze kwalifikowane jako przestępstwo. Wyniesienie karty wyborczej poza lokal w Koninie i jej zniszczenie. Sprawca został ustalony. Grozi za to do dwóch lat pozbawienia wolności. Jest też podejrzenie wręczenia korzyści majątkowej osobie po oddaniu głosu w Pleszewie” – przekazuje dziennikarzom epoznan.pl Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. „Wyjaśniamy obydwie sytuacje. Poza tym na terenie województwa odnotowaliśmy kilka zgłoszeń o uszkodzeniu plakatów wyborczych” – dodaje.

Frekwencja do godz. 17 w całym kraju wyniosła 39,43 procent i jest niższa o prawie 2 procent niż w 2018 roku. W Wielkopolsce frekwencja to 39,13, a w Poznaniu 35,34 procent.

Sylwester Marciniak, szef Państowej Komisji Wyborczej powiedział podczas konferencji prasowej wybory w Polsce przebiegają pomimo 350 incydentów, dość spokojnie. Dodał też, że w jednej z wielkopolskich miejscowości jeden z mężczyzn chciał wręczyć osobie przed oddaniem głosu 100 złotych w zamian za postawienie krzyżyka na liście przy konkretnym, wskazanym kandydacie. Sprawę wyjaśnia policja.

O godz. 21 zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych 2024 w całej Polsce.

Według badania exit pool, czyli sondażu przeprowadzonego na zlecenie Telewizji WTK wśród wyborców tuż po tym, jak opuścili oni lokale wyborcze urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdobył: 44,6 procent, dlatego będzie druga tura wyborów w stolicy Wielkopolski. Kolejno jest Zbigniew Czerwiński (PiS) 18,1%, Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) – 14,8%, Beata Urbańska (Nowa Lewica) 14,4%, Łukasz Garczewski, który startował z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Poznań, reprezentując Lewicę Razem – 8,1%.

Sondażowania, która wykonała badanie informuje, że możliwy jest błąd statystyczny na poziomie 3 procent.

Portal epoznan.pl podał, że w sondażu exit poll przeprowadzonego na zlecenie Telewizji WTK przez OGB wynika, że polityków Koalicji Obywatelskiej poparło 50,4 % badanych. Na drugim miejscu znalazła się Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 16,1%. Na trzecim miejscu jest z Lewica – 13,9 procent. Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL 10,8 procent. Społeczny Poznań 7,3 procent i Konfederacja Propolska 1,5 procent.

Podział mandatów w Radzie Miasta Poznania (wg sondażu exit pool):
Koalicja obywatelska: 23 mandaty
Zjednoczona Prawica: 5 mandatów
Lewica: 5 mandatów
Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL: 1 mandat
Społeczny Poznań: 0 mandatów
Konfederacja Propolska: 0 mandatów

Szacunkowa frekwencja wyniosła w Polsce 51,5%.

Oficjalne wyniki wyborów podane przez Państwową Komisję Wyborczą:

W skali kraju wybory samorządowe 2024 wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które może rządzić samodzielnie w 4 województwach.

  • Prawo i Sprawiedliwość – 34,27 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 30,59 proc.
  • Trzecia Droga – 14,25 proc.
  • Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc.
  • Lewica – 6,23 proc.

W Wielkopolsce w wyborach radnych do Sejmików Wojewódzkich zwyciężyła Koalicja Obywatelska:

  • KO – 32,01 proc.,
  • PiS – 26,90 proc.,
  • Trzecia Droga – 17,49 proc.,
  • Lewica – 7,64 proc., 
  • Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 6,61 proc.

W stolicy Wielkopolski urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej zdobył 43,74 proc. (82147 głosów) i zmierzy się w drugiej turze ze Zbigniewem Czerwińskim (Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 20,30 proc. (38128 głosów). Na kolejnych miejscach są Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) 19,10 proc. (35877 głosów), Beata Urbańska z Nowej Lewicy 10,72 proc. (20133 głosy) i Łukasz Garczewski (Komitet Wyborczy Społeczny Poznań) uzyskał wynik 6,13 proc. (11506 głosów).

W Poznaniu mieszkańcy wybrali też nowych radnych do Rady Miasta. Koalicja Obywatelska zdobyła 22 mandaty (dotychczas miała ich 21), Zjednoczona Prawica 6 mandatów (dotychczas było 9), Trzecia Droga 3 mandaty, Lewica 3 mandaty:

Okręg I

KO: Mariusz Wiśniewski, Marta Mazurek, Łukasz Mikuła

ZP: Ewa Jemielity

Lewica: Dorota Bonk-Hammermeister

Okręg II

KO: Małgorzata Dudzic-Biskupska, Andrzej Prendke, Paweł Matuszak,

Lewica: Halina Owsianna,

ZP:Mateusz Rozmiarek

Okręg III

KO: Marek Sternalski, Wojciech Chudy, Andrzej Rataj, Monika Danelska

ZP: Sara Szynkowska vel Sęk

TD: Przemysław Plewiński

Okręg IV

KO: Grzegorz Jura, Tomasz Wierzbicki, Katarzyna Pampuch

ZP: Przemysław Alexandrowicz

Lewica: Tomasz Lewandowski

TD: Łukasz Kapustka

Okręg V

KO: Jacek Jaśkowiak, Tomasz Stachowiak, Bartłomiej Ignaszewski, Magdalena Antolczyk, Zuzanna Bartel

ZP: Klaudia Strzelecka 

Okręg VI

KO: Grzegorz Ganowicz, Małgorzata Woźniak, Maria Lisiecka-Pawełczak, Marcin Ruta

ZP: Zbigniew Czerwiński

TD: Adam Szabelski 

W poznańskiej Radzie Miasta nie zasiądą np. Lidia Dudziak z PiS, na którą głos oddało 1595 osób, ani Wojciech Wośkowiak z Trzeciej Drogi, na którego zagłosowały 1323 osoby.

Druga tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Fot. poznan.pl