Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. W niedzielę, 7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. W Poznaniu będzie druga tura, gdyż według sondażu urzędujący prezydent miasta nie zdobył minimum, czyli połowy wymaganych głosów.
Podczas wyborów w Poznaniu działa 256 lokali wyborczych, które są czynne w godz. 7:00-21:00. Udając się do swojego miejsca głosowania trzeba pamiętać, aby mieć przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel.
Kto może głosować?
W stolicy Wielkopolski w wyborach samorządowych – inaczej niż w parlamentarnych – głosować mogą jedynie osoby stale zamieszkujące Poznań, czyli tu zameldowane lub ujęte w stałym obwodzie głosowania. Przed wyborami samorządowymi nie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania ani dopisać się do spisu wyborców.
Gdzie głosować?
Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby uzyskać do nich dostęp, wymagane jest zalogowanie się przy pomocy Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Swój lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel.
Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44, czynny w dniu wyborów (niedziela, 7 kwietnia) w godzinach od 7:00 do 21:00.
Trzy karty do głosowania
Przychodząc do lokalu wyborczego w Poznaniu, wyborca otrzyma 3 karty do głosowania – z listą kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta Poznania.
Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.
Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami
Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.
Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna.
Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.
Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
Darmowa komunikacja w dniu wyborów
Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą dziś bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga, którą w ubiegłym roku przyjęli miejscy radni, obowiązuje tylko w dniach wyborów.
Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.
Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia (kandydaci nie zdobędą 50% głosów), 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.
AKTUALIZACJA GODZ. 14:00
Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza do godziny 12 frekwencja wyniosła 16,52 procent głosujących. Sylwester Marciniak, szef PKW zaznaczył, że to dane ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Jak dodał, w roku 2018 roku frekwencja była niższa blisko o 1 proc. o godzinie 12. Z kolei o godz. 15,45 procent głosowało w Wielkopolsce i 14,85 procent w Poznaniu.
Portal epoznan.pl poinformował, że doszło kilku incydentów w Wielkopolsce podczas wyborów samorządowych.
„Mamy dwa incydenty wyborcze kwalifikowane jako przestępstwo. Wyniesienie karty wyborczej poza lokal w Koninie i jej zniszczenie. Sprawca został ustalony. Grozi za to do dwóch lat pozbawienia wolności. Jest też podejrzenie wręczenia korzyści majątkowej osobie po oddaniu głosu w Pleszewie” – przekazuje dziennikarzom epoznan.pl Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. „Wyjaśniamy obydwie sytuacje. Poza tym na terenie województwa odnotowaliśmy kilka zgłoszeń o uszkodzeniu plakatów wyborczych” – dodaje.
AKTUALIZACJA GODZ. 18:40
Frekwencja do godz. 17 w całym kraju wyniosła 39,43 procent i jest niższa o prawie 2 procent niż w 2018 roku. W Wielkopolsce frekwencja to 39,13, a w Poznaniu 35,34 procent.
Sylwester Marciniak, szef Państowej Komisji Wyborczej powiedział podczas konferencji prasowej wybory w Polsce przebiegają pomimo 350 incydentów, dość spokojnie. Dodał też, że w jednej z wielkopolskich miejscowości jeden z mężczyzn chciał wręczyć osobie przed oddaniem głosu 100 złotych w zamian za postawienie krzyżyka na liście przy konkretnym, wskazanym kandydacie. Sprawę wyjaśnia policja.
AKTUALIZACJA GODZ. 21:00
O godz. 21 zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych 2024 w całej Polsce.
Według badania exit pool, czyli sondażu przeprowadzonego na zlecenie Telewizji WTK wśród wyborców tuż po tym, jak opuścili oni lokale wyborcze urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdobył: 44,6 procent, dlatego będzie druga tura wyborów w stolicy Wielkopolski. Kolejno jest Zbigniew Czerwiński (PiS) 18,1%, Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) – 14,8%, Beata Urbańska (Nowa Lewica) 14,4%, Łukasz Garczewski, który startował z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Poznań, reprezentując Lewicę Razem – 8,1%.
Sondażowania, która wykonała badanie informuje, że możliwy jest błąd statystyczny na poziomie 3 procent.
Portal epoznan.pl podał, że w sondażu exit poll przeprowadzonego na zlecenie Telewizji WTK przez OGB wynika, że polityków Koalicji Obywatelskiej poparło 50,4 % badanych. Na drugim miejscu znalazła się Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 16,1%. Na trzecim miejscu jest z Lewica – 13,9 procent. Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL 10,8 procent. Społeczny Poznań 7,3 procent i Konfederacja Propolska 1,5 procent.
Podział mandatów w Radzie Miasta Poznania (wg sondażu exit pool):
Koalicja obywatelska: 23 mandaty
Zjednoczona Prawica: 5 mandatów
Lewica: 5 mandatów
Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL: 1 mandat
Społeczny Poznań: 0 mandatów
Konfederacja Propolska: 0 mandatów
Szacunkowa frekwencja wyniosła w Polsce 51,5%.
AKTUALIZACJA 9.04.2024
Oficjalne wyniki wyborów podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
W skali kraju wybory samorządowe 2024 wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które może rządzić samodzielnie w 4 województwach.
- Prawo i Sprawiedliwość – 34,27 proc.
- Koalicja Obywatelska – 30,59 proc.
- Trzecia Droga – 14,25 proc.
- Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc.
- Lewica – 6,23 proc.
W Wielkopolsce w wyborach radnych do Sejmików Wojewódzkich zwyciężyła Koalicja Obywatelska:
- KO – 32,01 proc.,
- PiS – 26,90 proc.,
- Trzecia Droga – 17,49 proc.,
- Lewica – 7,64 proc.,
- Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 6,61 proc.
W stolicy Wielkopolski urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej zdobył 43,74 proc. (82147 głosów) i zmierzy się w drugiej turze ze Zbigniewem Czerwińskim (Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 20,30 proc. (38128 głosów). Na kolejnych miejscach są Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) 19,10 proc. (35877 głosów), Beata Urbańska z Nowej Lewicy 10,72 proc. (20133 głosy) i Łukasz Garczewski (Komitet Wyborczy Społeczny Poznań) uzyskał wynik 6,13 proc. (11506 głosów).
W Poznaniu mieszkańcy wybrali też nowych radnych do Rady Miasta. Koalicja Obywatelska zdobyła 22 mandaty (dotychczas miała ich 21), Zjednoczona Prawica 6 mandatów (dotychczas było 9), Trzecia Droga 3 mandaty, Lewica 3 mandaty:
Okręg I
KO: Mariusz Wiśniewski, Marta Mazurek, Łukasz Mikuła
ZP: Ewa Jemielity
Lewica: Dorota Bonk-Hammermeister
Okręg II
KO: Małgorzata Dudzic-Biskupska, Andrzej Prendke, Paweł Matuszak,
Lewica: Halina Owsianna,
ZP:Mateusz Rozmiarek
Okręg III
KO: Marek Sternalski, Wojciech Chudy, Andrzej Rataj, Monika Danelska
ZP: Sara Szynkowska vel Sęk
TD: Przemysław Plewiński
Okręg IV
KO: Grzegorz Jura, Tomasz Wierzbicki, Katarzyna Pampuch
ZP: Przemysław Alexandrowicz
Lewica: Tomasz Lewandowski
TD: Łukasz Kapustka
Okręg V
KO: Jacek Jaśkowiak, Tomasz Stachowiak, Bartłomiej Ignaszewski, Magdalena Antolczyk, Zuzanna Bartel
ZP: Klaudia Strzelecka
Okręg VI
KO: Grzegorz Ganowicz, Małgorzata Woźniak, Maria Lisiecka-Pawełczak, Marcin Ruta
ZP: Zbigniew Czerwiński
TD: Adam Szabelski
W poznańskiej Radzie Miasta nie zasiądą np. Lidia Dudziak z PiS, na którą głos oddało 1595 osób, ani Wojciech Wośkowiak z Trzeciej Drogi, na którego zagłosowały 1323 osoby.
Druga tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia.
Fot. poznan.pl