WYBORY SAMORZĄDOWE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ I OKOLICE: Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, a ewentualna ich druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia. Według sondaży urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak tylko nieznacznie może zdobyć w pierwszej turze 50 procent głósów. Jeśli tak się nie stanie to pojawia się pytanie, czy władzę w mieście przejmie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Czerwiński?

W tym roku czekają nas w kwietniu wybory samorządowe, w których wybierzemy włodarzy miast i gmin oraz radnych. Na ulicach widać, że trwa kampania wyborcza, na każdym kroku banery, plakaty i ulotki w naszych skrzynkach pocztowych. Tymczasem jak poinformował portal Wieści z Okolicy czytelnik na ul. Pokrzywno w Poznaniu widać pozrywane banery. Nie wiadomo jednak, czy uszkodził je silny wiatr wiejący w ostatnim czasie, czy też ktoś zrobił to celowo.

W stolicy Wielkopolski o urząd prezydenta miasta ubiegają się:

  • Jacek Jaśkowiak (60 l.), obecny prezydent miasta i przedsiębiorca startuje z numerem 3 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska. 
  • Przemysław Marcin Plewiński (39 l.), adwokat z poznańskiego Szczepankowa, startuje z numerem 4 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, reprezentując Polskę 2050 Szymona Hołowni.
  • Łukasz Garczewski (39 l.), startuje z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Poznań, reprezentując Lewicę Razem.
  • Beata Kinga Urbańska (47 l.), specjalistka w dziedzinie bankowości, reprezentuje Nową Lewicę, startując na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica z numerem 5.
  • Zbigniew Czerwiński (63 l.), działacz opozycji w czasach PRL oraz Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, prezes „Gazety Handlowej” reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczona Prawica – Poznań.

Jak podało Radio Zet według analiz bukmacherów wybory samorządowe w Poznaniu zakończą się już w pierwszej turze. „Na Jacka Jaśkowiaka już 7 kwietnia zagłosuje 50,5 proc. wyborców. Takie przewidywania oznaczają, że urzędujący prezydent jest zdecydowanym faworytem wyścigu i może liczyć na reelekcję w pierwszym podejściu” – ustalili eksperci BETFAN. Z Politycznego Barometru BETFAN wynika jednak, że Jaśkowiak jedynie symbolicznie przekracza próg 50 proc., co daje pewne nadzieje innym kandydatom na wejście do drugiej tury, która odbędzie się 21 kwietnia.

BETFAN szacuje, że największe szanse na drugą turę ma Zbigniew Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości, który według prognoz może zdobyć 18 proc., ale tuż za nim znajduje się Przemysław Plewiński z 17,5 proc. poparciem.

Każdy, kto mieszka w Poznaniu i chce tu głosować, może to zrobić składając wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania lub meldując się w stolicy Wielkopolski. Dzięki temu mieszkaniec zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców. Obie sprawy najwygodniej załatwić online. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, w jakiej miejscowości jest się aktualnie wpisanym do stałego obwodu głosowania.

Na terenie Poznania przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów samorządowych zajmować się będzie ok. 2500 członków obwodowych komisji wyborczych.

Fot. Czytelnik Wieści z Okolicy, poznan.pl