OSZUŚCI W AKCJI

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-NOWE MIASTO: Łącznie ponad 300 tysięcy złotych straciły pod koniec ubiegłego roku cztery kobiety z tej dzielnicy przez działalność oszustów podszywających m.in. pod policjantów i lekarzy. Policja przygotowała portret pamięciowy jednego z nich.

Komisariat Policji Poznań Nowe Miasto informuje, że 6 grudnia 2023 r. kobieta w wieku 71 lat złożyła zawiadomienie o tym, że dzień wcześniej nieznany sprawca podszywający się pod policjanta doprowadził zgłaszająca do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wygenerowanie 6 przelewów na wskazany numer rachunku bankowego. Straty wyniosły 109 500 zł.

13 grudnia ubr. na tym samym osiedlu nieznany sprawca za pośrednictwem internetu podając się za lekarza pochodzenia niemieckiego przebywającego na misji wojskowej w Sudanie wyłudzając szereg przelewów doprowadził 33-letnią kobietę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 132 tys. zł . Z kolei 14 grudnia kobieta zgłosiła kobieta, że nieznany sprawca w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził ja do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do rzetelności inwestowania w Baltic Pipe, a następnie przy użyciu aplikacji AnyDesk wykonanie dwóch transakcji na kwotę 84 850 zł.

Tymczasem funkcjonariusze z Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa metodą na „funkcjonariusza policji”. Poszkodowana straciła kilkaset tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło 20 października 2023 r. w Poznaniu. 

– Sprawca podając się za funkcjonariusza Policji, skontaktował się telefonicznie z pokrzywdzoną i nakłonił ją do przekazania pieniędzy oraz wartościowych monet pod legendą wpłacenia kaucji. Przestępca kontynuował rozmowę przekazując, że córka pokrzywdzonej spowodowała groźny wypadek i została zatrzymana w areszcie. Aby jej pomóc, potrzebna jest gotówka. Kobieta zawierzyła oszustowi. Spakowała gotówkę oraz monety i przekazała osobie, która przyszła do jej domu – informuje podkom. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.  

Policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji  w Poznaniu sporządzili portret pamięciowy mężczyzny, który odebrał pieniądze oraz monety od pokrzywdzonej.

Wszystkich, którzy rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego prosi się o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji Poznań-Nowe Miasto pod numerem telefonu 47 77 123 11, 47 77 123 12 lub 112, powołując się na numer sprawy D.III.5601.208.2023.KB.

Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu