SILNY WIATR

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ I OKOLICE:  Ponad 350 interwencji mieli w nocy z 23 na 24 listopada strażacy w całej Wielkopolsce. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Poznania. Pod Gnieznem wiatr złamał komin.

Do poważnego zdarzenia doszło w Rybnie Wielkim w powiecie gnieźnieńskim. Tam silny wiatr złamał na pół 24-metrowy komin z konstrukcji wykonanej z metalu. Działał on w osiedlowej kotłowni, dlatego teraz kilkunastu mieszkańców nie ma w domach ogrzewania ani ciepłej wody.

Jednak najczęściej strażaków wzywano do połamanych drzew i gałęzi, m.in. w okolicach Głuszyny i podpoznańskiego Borówca, Kamionek, Gądkach i Szczytnikach. W kilku przypadkach naruszone zostały opierzenia budynków.

Na poznańskim Placu Wolności wiatr przewrócił bramę na przechodzącą obok kobietę, która została ranna.  Z kolei przy ul. Śniadeckich w Poznaniu drzewo spadło na samochód. Nikt nie został ranny.

Radio Poznań poinformowało, że według relacji pasażerki pociągu powalone drzewo miało uderzyć w skład pociągu w Kiekrzu. Pojazd miał po chwili ruszyć, ale zatrzymać się na stacji Poznań Wola. Dziennikarze rozgłośni ustalili, że powalone drzewo zerwało sieć trakcyjną, dlatego uch przekierowano przez stację Poznań Franowo. Z tego powodu pociągi miały około 20 minutowe opóźnienia.

W szczytowym momencie energii elektrycznej nie miało w Wielkopolsce prawie  10 tys. odbiorców. W Czapurach z powodu braku prądu strażacy zostali wezwani z agregatem do zasilania respiratora.    

Na stronie Enea Operator można przeczytać, że problemy wystąpiły m.in. w Niepruszewie, Śremie, Uzarzewie, Gębiczynie, Błażejewie, Kamińsku, Starczanowie, czy w Swadzimiu.

W Poznaniu nie mieli mieszkańcy rejonu ulic Astrowej, Cyniowej, Floksowej, Lewkoniowej, Łubinowej oraz Malwowej. Enea Operator informuje, że awaria może zostać usunięta w godzinach popołudniowych.

Według ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozowano w Wielkopolsce: wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu” .

Fot. OSP Szczytniki

Fot. OSP Kamionki

Fot. OSP Rybno Wielkie

Fot. Facebook/Spotted: MPK Poznań