ZMIANY PRZY CMENTARZACH

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ: Już od 28 października obowiązują zmiany w organizacji ruchu w rejonie największych poznańskich cmentarzy. W tym roku pojawiło się też kilka nowości.

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28.10 do 5.11 (zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ul. Cmentarna i Owcza będą tego dnia jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej. Jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni przed i po 1.11 na wniosek policji.

1 listopada dodatkowe miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli „Junikowo” do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach od 28.10 do 1.11 oraz w dniach 4-5.11, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą w tych dniach na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek (w obu kierunkach). W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a od 28.10 do 1.11 przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie, w ciągu dnia pod nadzorem policji, przejście dla pieszych przez obie jezdnie. Od 28.10 do 5.11 na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska w dniach 28-29.10 będzie jednokierunkowa od zakładów „Nivea” do ul. Bałtyckiej i niedostępna na tym odcinku dla pojazdów ciężarowych, a 1 listopada jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w dniach 28-29.10 od zakładów „Nivea” do ul. Bałtyckiej, a w dniu 1.11 od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2.11 nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania na ul. Gnieźnieńskiej.

Na Górczynie na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych: w dniach 28-29.10 i 1.11 od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31.10, 2.11 i 4-5.11 od ul. Palacza do Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umozliwić parkowanie. Na zwężonych odcinkach ul. Arciszewskiego będzie można parkować w pasie rozdziału (zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego).

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 28.10 do 1.11 dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się maksymalnie na  1 minutę w celu wysadzenia lub zabrania pasażera. W dniu 1.11 od rana do wieczora ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej w dniach 28-29.10, 1.11 oraz 4-5.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1.11 na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres od 28.10 do 5.11 możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko przez cały okres świąteczny dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Ul. Wiśniowa od 28.10 do 1.11 będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej.

Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniach 28-29.10 w godzinach od 8:00 do 17:00, a w dniu 1.11 od 5:00 do 18:00).

Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1.11 będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5:00 do godzin wieczornych).

Zmiany w komunikacji publicznej

W okresie Wszystkich Świętych najlepiej dojechać w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową. Jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona. 

Już od weekendu (28-29 października) wydłużone zostaną trasy linii tramwajowych nr 3, 17 i 99. „Trójką” będzie można dojechać do Junikowa, „siedemnastką” do Miłostowa, a tramwaj linii nr 99 pojedzie na Zawady. Ponadto na linii nr 6 – będzie zwiększona częstotliwość w godz. 9:00-16:30 (kursy co 10 minut).

1 listopada uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 41 (w relacji Junikowo – Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego – Miłostowo) oraz 43 (Os. Sobieskiego – Junikowo). Wzmocnione zostaną linie tramwajowe nr 1, 6, 8, 15 i 17. Tramwaje linii nr 1, 6, 8, 15 i 17 będą kursowały co 10 minut w godz. 6:00 – 17:00.

Dzięki wzmocnieniom i dodatkowym liniom w okresie Wszystkich Świętych, w godz. 6:00 – 17:00 tramwaje będą dojeżdżać w rejon największych poznańskich cmentarzy na Junikowie i Miłostowie co około 2 minuty. 1 listopada (środa) czynny będzie także Punkt Obsługi Klienta ZTM na Junikowie (w godz. 9:00 – 15:00). Ponadto uruchomiona będzie dodatkowa linia autobusowa nr 133 zapewniająca dojazd ze Śródki w rejon Miłostowa (wejście na cmentarz od strony ulicy Gnieźnieńskiej).

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) komunikacja funkcjonować będzie według sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy. 30 i 31 października (poniedziałek i wtorek) oraz 2 i 3 listopada (czwartek i piątek) obowiązywał będzie roboczy rozkład jazdy. W środę, 1 listopada (Wszystkich Świętych) obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy.

Nowości na cmentarzach

W aplikacji Smart City Poznań pojawiła się nowa funkcjonalność – wyszukiwarka cmentarna. Dzięki niej można łatwo znaleźć grób konkretnej osoby i wytyczyć do niego trasę.

Z kolei na Miłostowie powstał kolejny Las Pamięci. To kwatera wśród drzew o powierzchni ok. 235 m2, na której pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków.
Kwatera wykorzystuje leśny charakter cmentarza, zachowując swój naturalny wygląd (liście, ściółka).

Na cmentarzu na Miłostowie znajduje się 39 wypożyczalni sprzętu ogrodowego, a na Junikowie 35. W każdym z nich dostępne są konewki, grabie, haczki oraz miotły.  Punkty zostały zlokalizowane przy wejściach na cmentarze oraz na polach pogrzebowych. 

Na poznańskich cmentarzach są też punkty, w których można wziąć lub zostawić do ponownego użycia szklane znicze – niepotrzebne, ale w dobrym stanie. Zapobiega to marnowaniu przedmiotów oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze i zatroszczyć się o środowisko.

Fot. poznan.pl