POWAŻNA AWARIA (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

CZAPURY: Od czytelników Wieści z Okolicy dostajemy sygnały o sobotniej, dużej awarii wodociągowej pod Poznaniem. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Prace nadal trwają.

  • Potężna awaria wodociągowa, dużo ludzi nie ma wody – napisał do nas jeden z czytelników.

Kolejna czytelniczka Monika napisała do portalu Wieści z Okolicy: – Duża awaria wody w Czapurach. Jest zalana ul. Poznańska. Brak wody w miejscowościach: Czapury, Babki i Poznań Głuszyna.

O sprawie poinformowało też na Facebook’u Sołectwo Czapury, z apelem, aby unikać przejazdu ul. Poznańską.

Sytuacja okazała się na tyle poważna, że do akcji skierowano strażaków m.in. z OSP Poznań-Głuszyna, do wypompowywania wody. Działają też w tym miejscu służby wodociągowe.

AKTUALIZACJA GODZ. 21:00

Aquanet w mediach społecznościowych poinformował, że doszło do awarii. 

„Awaria magistrali: Czapury, ul. Leśna. Najprawdopodobniej do godzin nocnych mogą występować problemy z obniżonym ciśnieniem wody lub zanikiem wody na terenie Poznania”.

AKTUALIZACJA GODZ. 22:00

Ulica Poznańska w Czapurach jest całkowicie zablokowana.

Dominik Michalak, burmistrz Mosiny poinformował w mediach społecznościowych, że w Czapurach pękła rura przy ul. Krętej, zasilająca w wodę m.in. Wiórek, Czapury, ale i miasto Poznań. Zaapelował on o pilne zrobienie zapasów wody pitnej, bo usunięcie tak poważnej awarii może trochę potrwać.

Według szacunków z powodu ogromnej awarii problemy z wodą może mieć ok. kilkunaście tysięcy gospodarstw domowych m.in. z rejonu Czapur, a także poznańskiej Starołęki, Głuszyny czy Szczepankowa.

AKTUALIZACJA 24.09.2023

24 września 2023 r. wciąż trwają prace służb Aquanetu w rejonie ogromnej awarii wodociągowej w podpoznańskich Czpaurach. Główne działania trwały do godz. 3 w nocy.

Jak powiedziała portalowi epoznan. pl Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka spółki Aquanet powodem problemów była uszkodzona magistrala, która doprowadza wodę z Mosiny do Poznania. To rura o średnicy metra. „Spowodowało to spadki ciśnienia wody niemal w całym Poznaniu a na wyższych kondygnacjach nawet jej brak. Około godziny 21 udało się wyłączyć odcinek magistrali, który uległ awarii. Woda została poprowadzona inaczej, dzięki temu jej dostawy zostały przywrócone do mieszkań” – informuje rzeczniczka Aquanetu.

Zalana i wcześniej zamknięta dla ruchu ulica Poznańska w Czapurach jest już przejezdna. Prace jednak nadal trwają i nie wiadomo, kiedy ostatecznie się zakończą. Są prowadzone na ulicy Leśnej, przy Jagodowej, gdzie teren został wygrodzony. Służby Aquanet będą prowadzić roboty ziemne, by dotrzeć do rury, która uległa awarii. Zgodnie z zapowiedziami spółki wodociągowej prowadzone działania nie spowodują wyłączeń wody.

Jak podkreśla Zofia Koszutska-Taciak osoby, które w wyniku awarii poniosły szkody mogą się zgłaszać do Aquanetu z wnioskiem o odszkodowanie. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej, wysyłając wniosek pocztą lub zostawiając w siedzibie spółki.

Fot. Facebook/Sołectwo Czapury, OSP Poznań Głuszyna