ZBIÓRKI NA GŁUSZYNIE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-GŁUSZYNA: Dwie zbiórki charytatywne odbyły się na poznańskiej Głuszynie.

W dniach 21 i 22 lipca w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna trwała zbiórka elektroodpadów. Dzięki temu zbierane są fundusze na działalność miejscowej OSP.

Zbierane były: lodówki, zamrażarki, telefony, tablety, ładowarki, komputery, monitory, zasilacze, pralki, suszarki, lokówki, roboty kuchenne, miksery, blendery, tostery, opiekacze, czajniki, aparaty, kamery, piloty, zabawki i sprzęt sportowy, podzespoły komputerowe wtyczki, kable oraz wiele innych sprzętów elektrycznych i elektrotechnicznych.   

Z kolei 23 lipca 2023 roku w poznańskiej Głuszynie, w której 226 lat temu urodził się wybitny podróżnik Paweł Edmund Strzelecki  po mszach świętych o godz. 8:00, 9:40 i 11:00 w kościele pw. Świętego Jakuba Większego Apostoła w Poznaniu można było wesprzeć  akcję charytatywną pt. „Strzelecki-dzieciom” i zrobić sobie zdjęcie z postacią tego sławnego podróżnika i filantropa przy miniaturze unikatowej repliki parostatku „Konik morski”, którym kiedyś P.E. Strzelecki płynął z Tasmanii do Australii. 

Zbiórka na wesprzeć dom dla dzieci z albinizmem w Afryce. 

Tymczasem 20 lipca, kiedy przypada 226. rocznica urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego Zarząd Transportu Miejskiego wydał specjalną, kolekcjonarską kartę PEKA z wizerunkiem polskiego podróżnika i motywami aborygeńskimi.

Paweł Edmund Strzelecki to wybitny polski odkrywca, podróżnik, geolog i geograf. Urodził się 20 lipca 1797 roku w poznańskiej Głuszynie. Przeprowadził on liczne badania geologiczne w Australii, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Jego imieniem w Australii nazwano rzekę, pustynię, górę, 2 szczyty, a także rezerwat przyrody.

Fot. OSP Poznań Głuszyna, Marzena Moryson-Patalas