WYSTAWA I KONKURS

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-GŁUSZYNA: Trwają obchody roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, który urodził się na poznańskiej Głuszynie. Z tej okazji zorganizowano wystawy, konkurs plastyczny oraz zaplanowano festyn.

Ten wielki Polak, podróżnik, odkrywca, geolog, naukowiec i filantrop urodził się 20 lipca 1797 roku w podpoznańskiej wówczas wsi Głuszyna.

– Dbamy o pamiątkowy dąb posadzony w Parku jego imienia w 225. w rocznicę urodzin, a przez cały rok na miarę sił i posiadanych środków przywracamy pamięć o naszym wybitnym mieszkańcu. Wszystkie wydarzenia organizowane w Głuszynie z inicjatywy i przy wykorzystaniu środków Rady Osiedla Głuszyna, Społecznego Komitetu Obchodów Roku Strzeleckiego w ścisłej współpracy z Księdzem Proboszczem Janem Ciesiółką, OSP Poznań-Głuszyna, wojskiem 31. BLT, Grupą Motocyklową “Kruk” przy 31 BLT i szkołą są dostępne na platformach YouTube parafii św. Jakuba Większego Apostoła w Głuszynie i Pani Ernestyny Skurjat-Kozek. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom. Jestem bardzo dumna, że potrafiliśmy zmobilizować się w tej słusznej sprawie, tak ważnej dla lokalnej społeczności, a jednocześnie o wymiarze i zasięgu światowym – informuje Marzena Moryson-Patalas, przewodnicząca Zarządu Osiedla Głuszyna w Poznaniu.

W  roku  2023 ksiądz proboszcz Jan Ciesiółka kultywując pamięć o P.E. Strzeleckim postanowił zorganizować zbiórkę charytatywną pod hasłem „Strzelecki dzieciom”, która mamy nadzieję  wpisze się na stałe w tradycję Głuszyny. 

Paweł Edmund Strzelecki, bohater Irlandii, w latach Wielkiego Głodu wsławił się działalnością, która pozwoliła na uratowanie przed głodem 200 tys.  irlandzkich dzieci. 

Na barkach społeczników z Głuszyny spoczęło przywracanie Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu  właściwego miejsca w historii.

Zgodnie z ustaleniami z parafią 23 lipca w poznańskiej Głuszynie, miejscu urodzenia P.E. Strzeleckiego, po wszystkich mszach świętych zorganizowana zostanie zbiórką charytatywna wspierającą codzienne funkcjonowanie domu dla dzieci z albinizmem ”Tanga-Żagiel” i ich edukację w Tanzanii. 

Atrakcją tego wydarzenia będzie możliwość zrobienia zdjęcia przy miniaturowej replice parowca „Konik morski”, którym Paweł Edmund Strzelecki podróżował  z Tasmanii do Australii. Zapraszamy do możliwości  uwiecznienia na fotografii siebie, swoich dzieci, wnuków, rodziny i znajomych.

Tym razem głównym ładunkiem na pokładzie „Konika morskiego” będą serca w wymiarze złotówkowym  – materialny wyraz wrażliwości i szczodrości dla potrzebujących. 

Replika powstała dzięki wspaniałym mieszkańcom Osiedla. Parowiec płynął 23.czerwca w Paradzie Sobótkowej na Warcie, w organizowanym  konkursie na najlepszą instalację promującą osiedle statek z głuszyńskiej stoczni zajął zaszczytne III miejsce.

Do 18 lipca 2023 roku można jeszcze zobaczyć wystawę plenerową o P.E. Strzeleckim przygotowaną przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Obecnie stoi na Placu Wolności, potem ruszy w dalszą podróż tak jak Strzelecki .Wystawa została ufundowana przez Pana Janusza Tomaszkiewicza, a uroczyście odsłonił ją w marcu ,w Głuszynie, Pan Ambasador Australii, Szefowa Misji Irlandii i zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Niebawem kończy się termin na wysłanie prac na Międzynarodowy Konkurs  pt. „W duchu Strzeleckiego”.  Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 25 tysięcy dolarów australijskich oraz inne, atrakcyjne nagrody rzeczowe. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach : muzycznej, plastycznej oraz poetyckiej. Organizatorem konkursu jest Kosciuszko Heritage.

Z kolei 19 sierpnia o godz. 17 zaplanowano na poznańskiej Starołęce Piknik Podróżniczy z Pawłem Edmundem Strzeleckim. Wydarzenie odbędzie się nad Jeziorem Czapnica.  

Fot. Facebook/Paweł Edmund Strzelecki-reaktywacja pamięci