PARADA SOBÓTKOWA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-RATAJE: Barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia to atrakcje „Parady Sobótkowej – Fyrtle na Warcie”. To wyjątkowe wydarzenie, łączące słowiańską tradycję ludową i miejski zwyczaj obchodów poznańskich Wianków odbyło się 23 czerwca.

Główną atrakcją była kolorowa parada łodzi i tratew, która popłynęła rzeką od plaży Rataje do Starego Portu. Wzięli w niej udział przedstawiciele poznańskich osiedli. Załogi płynęły na tratwach z instalacjami, które nawiązywały do historii i symboli danego fyrtla oraz banderami przygotowanym przez mieszkańców i osiedlowych radnych m.in. z poznańskiej Głuszyny.

Tegoroczna Parada Sobótkowa zainaugurowała Fyrtle Festiwal 2023. Uroczyste otwarcie parady odbyło się na plaży Rataje. Rozpoczęło się od wyplatania wianków, koncertu Chóru Alla Fine pod dyrekcją, rytuału ognia oraz pokazu Klubu Kajakowego Panta Rei. W Starym Porcie na mieszkańców i turystów czekał koncert zespołu Balsam i balfolkowa potańcówka. Kulminacyjnym punktem parady był spektakl Teatru Ognia „Locomotora”, który objawił potęgę żywiołu – symbolu Nocy Świętojańskiej. Występ można było zobaczyć na nabrzeżu przy moście Rocha w Poznaniu. 

Wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję. Pierwsze Wianki w stolicy Wielkopolski zorganizowała polska młodzież 23 czerwca 1872 roku nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską.

Inicjatorką wydarzenia jest Katarzyna Wala, Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak. Organizatorami: Miasto Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Kajakowy „Panta Rei”.

Fot. Marzena Moryson, poznan.pl