PORUSZAJĄCE NAGRANIE (VIDEO)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-ANTONINEK: Pod koniec lutego br. Gazeta Wyborcza ujawniła poruszające nagranie z postrzelenia przez policjantów mężczyzny cierpiącego na schizofrenię.

3 czerwca 2021 roku na ulicy Gorzysława policjanci postrzelili mężczyznę, który został trafiony pięć razy w brzuch i nogę.

– Ujawniamy prawdopodobnie najbardziej poruszające nagranie policyjnej interwencji od czasu ujawnienia filmu z torturowania paralizatorem Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie. Przez niemal pół minuty policjanci strzelali z bliska do chorego na schizofrenię. Był pobudzony, ale nieuzbrojony. Potrzebował pomocy. Zamiast go obezwładnić policjanci oddali w jego kierunku 17 strzałów, w tym pięć celnych – pisze dziennikarz GW Piotr Żytnicki.  

ZOBACZ VIDEO:

https://www.facebook.com/watch/?v=1197809787520084

Policjanci twierdzili, że mają nagranie, na którym widać jak próbują pomóc zatamować krwawienie mężczyzny, ale ten nagle miał się rzucić na jednego z funkcjonariuszy i mówić, że zabierze go ze sobą do Boga. Wówczas padły strzały.

Z nagrań upublicznionych przez Gazetę Wyborczą widać, że przez pierwsze 6 minut niewiele się dzieje kucając chował się za jednym ze słupów. Wcześniej był w lesie na grzybach i okaleczył się nożykiem, ale nie miał go przy sobie. Po 6 minutach zaczął biec w stronę jednego z policjantów, a ten do niego strzelił. Obezwładnili go dopiero kolejni policjanci, którzy pojawili się na miejscu i użyli paralizatora.

W listopadzie ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zdecydowała o umorzeniu postępowania wobec 39-latka ze względu na stan jego zdrowia psychicznego. W marcu ma się rozpocząć proces policjantów. Mają zarzuty przekroczenia uprawnień i spowodowania obrażeń ciała. Policjanci nie przyznają się do winy i nie składają wyjaśnień. Zdaniem prokuratury użycie broni było nieuzasadnione. Grozi im do 5 do 15 lat więzienia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Fot. Archiwum – zdjęcie ilustracyjne