ZAMKNĘLI WARTOSTRADĘ

AKTUALNOŚCI

NOWE MIASTO: W połowie lutego Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że zamykane są niektóre odcinki Wartostrady w Poznaniu.

Z powodu rosnącego poziomu wody w Warcie i Cybinie zamknięto niektóre odcinki Wartostrady -obecnie w okolicy mostu św. Rocha i Śródki.

Drogowcy informują, że poziom wody w Warcie i Cybinie podniósł się w ostatnich dniach o kilka centymetrów i wynosi już prawie 350. Choć stan ostrzegawczy nie jest jeszcze przekroczony to trwa już demontaż znajdującej się na Wartostradzie infrastruktury miejskiej. Na odcinku od mostu św. Rocha do Śródki usuwane są lampy, ławki i kosze na śmieci. Wrócą na swoje miejsce jak tylko woda opadnie do bezpiecznego poziomu.

Wartostrada przebiega przez teren zalewowy, więc demontaż był przewidywany przy wzrastającym poziomie wody. Już na etapie projektowania trasy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wskazało konieczność usunięcia elementów infrastruktury w przypadku wysokiego stanu wody, by zapobiec ewentualnym zatorom na rzece – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki ostrzega przed wysokim poziomem Warty. W Poznaniu poziom na wodowskazie przy moście św. Rocha wyosi 352 centymetry. Niewiele brakuje do poziomu ostrzegawczego – 400 cm i alarmowego 500 centymetrów.

Fot. ZDM Poznań