ROK PODRÓŻNIKA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-GŁUSZYNA: Od oficjalnej uroczystości rozpoczęła się inauguracja obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Szkole Podstawowej nr 53 w Poznaniu. Z kolei na 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na aukcję wystawiono statuetkę światowej sławy podróżnika, który pochodzi z poznańskiej Głuszyny. 

Wydarzenie pt. „Budzimy Strzeleckiego” zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Natomiast patronat medialny nad tegorocznymi obchodami mają Wieści z Okolicy,

19 stycznia szkoła, która od roku 1960 r. nosi imię tego wybitnego Wielkopolanina włączyła się w ten sposób w inicjatywę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który oddał hołd temu wybitnemu odkrywcy, badaczowi, podróżnikowi i filantropowi. W szkole przygotowano interesującą wystawę poświęconą ekspedycjom i dokonaniom naukowym sławnego głuszynianina. Wszyscy zainteresowani mogli również odwiedzić Izbę Patrona oraz wpisać kilka ciepłych słów do księgi pamiątkowej.

Tymczasem na kolejny finał WOŚP została wystawiona na licytację statuetka ukazująca wybitnego podróżnika wykonana przez profesora dra hab. Wiesława Koronowskiego, wykładowcę na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, w oparciu o jego autorski projekt. Statuetka ma 28 cm wysokości i waży ponad 3 kilogramy.

Ta z numerem 2 jest jedną z 24 sztuk wykonanych na zlecenie firmy Envirotech z Poznania, celem uhonorowania postaci P. E. Strzeleckiego w związku z przypadającą w 2023 roku 150. rocznicą śmierci podróżnika. P. E. Strzelecki to wielki polski podróżnik, filantrop, geolog, odkrywca, badacz i kartograf, którego Królowa Wiktoria darzyła niezwykłym szacunkiem i dwukrotnie uhonorowała Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego. Wybitny człowiek, który w dowód uznania dla swoich prac otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, w tym tytuł Laureata Złotego Medalu Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Karol Darwin wyrażał się z ogromnym uznaniem na temat dokładności opracowania naukowego, spisanego przez badacza na temat Australii. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, chcąc promować mało znaną w Polsce postać, podjął uchwałę ustanawiającą P. E. Strzeleckiego jednym z patronów 2023 roku – czytamy na Facebook’u Paweł Edmund Strzelecki – reaktywacja pamięci

Licytacja statuetki na Allegro trwa do 6 lutego do godz. 13.

Fot. FB/Szkoła Podstawowa nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego

Fot. FB/Paweł Edmund Strzelecki – reaktywacja pamięci