PROTEST BEZ MANDATÓW

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ/WARSZAWA: W stolicy odbył się wielki protest służb mundurowych, a niektórzy funkcjonariusze zapowiedzieli, że na razie nie będą wystawiać mandatów.   

9 listopada 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbył się protest funkcjonariuszy z Forum Związków Zawodowych. Przed Kancelarią Premiera używali trąbek, syren i bili w bębny. 

Z Poznania do stolicy pojechało ok. 400 mundurowych z policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz celnicy. Organizatorzy protestu szacowali, że na manifestację przyjechało łącznie prawie 10 tys. osób z całego kraju. 

Protest policjantów pod hasłem „Akcja 41” polega na  wystawianiu zgodnie z prawem  pouczeń zamiast mandatów i posiada oficjalną rekomendację NSZZ Policjantów. Zasada obowiązuje we wszystkich komendach już od 1 listopada br. Akcja ma zakończyć się dopiero po spełnieniu oczekiwań policjantów. 

W Warszawie policjanci i pracownicy cywilni domagali się większej waloryzacji pensji, rent i emerytur niż zaproponowanej przez rząd w wysokości 8 procent. 

MSWiA poinformowało, że choć waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych wejdzie w życie 1 marca 2023 r., to niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok.

Fot. Czytelnik