BASEN NA RATAJACH?

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-RATAJE: Radna Lidia Dudziak zaproponowała latem w interpelacji powrót do koncepcji przywrócenia pływalni odkrytej na Ośrodku Przywodnym Rataje w Poznaniu.

Radna napisała, że wniosek w tej sprawie składa w imieniu mieszkańców Rataj, społeczników i swoim własnym. Jej zdaniem należy powrócić do koncepcji pływalni odkrytej w Ośrodku Przywodnym Rataje. Przez wiele lat na os. Piastowskim nad Wartą funkcjonowała odkryta pływalnia, jednakże z powodu zaniechań remontowych podupadła, a na remont, jak przekonywały ówczesne władze nie było pieniędzy, ponieważ koszt remontu byłby ogromny. Radna dodaje, że mimo protestów mieszkańców, niektórych radnych, społeczników i zebraniu ponad 2 tysięcy podpisów, aby pływalnię zachować, nie zdecydowano się na to. W tym miejscu powstał, stworzony w niecce basenu skate park „Wyspa”.

Radna przypomniała, że były wiceprezydent miasta Tomasz Lewandowski, zapowiadał podjęcie prac projektowych zmierzających do odbudowy basenu. – Latem jest coraz goręcej i to się nie zmieni, a wówczas (gdy likwidowano pływalnię) jednym z argumentów na likwidację pływalni był fakt, że w Polsce mamy słabe lata, bez upałów – zauważyła radna.

– Chcemy móc korzystać z pływalni na osiedlach, ona nie musi być duża, rozbudowana, myślimy przede wszystkim o dzieciach, bo nie każdy ma możliwość pojechać za miasto – pisze radna Dudziak. – Zwracam się z prośba, apelem, aby Pan Prezydent podjął temat i zrealizował oczekiwania mieszkańców Rataj, którzy z niecierpliwością oczekują Pańskiej decyzji – dodała.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Jędrzej Solarski, który napisał, że Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie mają planów przywrócenia pływalni na terenie starej niecki basenowej na os. Piastowskim. Nie jest to możliwe ze względu na brak dostępnej  przestrzeni. W 2009 r. w jej miejscu powstał jeden z największych w Wielkopolsce skateparków. Korzystają z niego dzieci i młodzież, wykorzystując w tym celu m.in. hulajnogi, rowery BMX, deskorolki, rolki oraz wrotki. Odbywają się tam także zajęcia udoskonalające umiejętności jazdy m.in. na rolkach i wrotkach.

Ponadto, dużą część dawnej niecki basenowej zajmuje zespół czterech boisk do sportów plażowych wraz z zapleczem. Obiekt cieszy się ogromnym powodzeniem. Odbywają się tam turnieje, zajęcia indywidualne z piłki plażowej oraz tenisa plażowego. Od kilku lat boiska do siatkówki plażowej na os. Piastowskim są areną flagowej imprezy siatkarskiej „Chwiałka Volley”. Prowadzone są tam też półkolonie dla dzieci i młodzieży z Poznania.

– Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ww. aktywnościami, POSiR podjął działania związane z dostosowaniem obiektów plażowych do działalności całorocznej. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i klubów sportowych uprawiających sporty plażowe, które obecnie nie mają możliwości uprawiania swoich dyscyplin w okresie od października do maja. Inwestycja polegająca na zadaszeniu boisk do sportów plażowych ujęta jest w bieżącym budżecie miasta – pisze wiceprezydent Jędrzej Solarski. – Warto dodać, że skatepark przy odpowiednich warunkach atmosferycznych może funkcjonować nawet cały rok, a boiska plażowe w obecnym kształcie około 5-6 miesięcy w roku. Natomiast okres działania pływalni odkrytej ograniczał się zaledwie do dwóch miesięcy letnich – czytamy na stronie poznan.pl.

Fot. poznan.pl