KONKURS HISTORYCZNY

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-KRZESINY: Stowarzyszenie „KrzesiMY” wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 m. Charles de Gaulle’a w Poznaniu zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, którego głównym tematem jest pomysł na formę upamiętnienia obozów pracy przymusowej w Krzesinach i okolicy.

Mogą to być zarówno formy fizycznego upamiętnienia jak np. projekt pomnika lub pomysł na akcję rozpowszechniającą wiedzę historyczną. Osoby, które prześlą prace będą zaproszone przez Alicję Kobus, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Zydowskiej Jewish Comunity of Poznan na odwiedziny i zapoznanie się z działalnością gminy. Dla najlepszych prac są przewidziane nagrody pieniężne w postaci bonu do sklepu w galerii handlowej Posnania: za 1. miejsce 300 zł, za 2. miejsce 200 zł, za 3. miejsce 100 zł.

Przedstawiciele stowarzyszenia planują, aby docelowym miejscem upamiętnienia był róg ulic Tarnowskiej i Pabianickiej, ze względu na historię budowy ul. Tarnowskiej, którą wznosili więźniowie. Według relacji świadków wielu z nich do dziś spoczywa pod jej powierzchnią. Pomimo upływu 81 lat od przybycia pierwszych więźniów, wydarzenia te nie doczekały się żadnego upamiętnienia. Szacujemy, że w naszej okolicy straciło życie ok. 1500 obywateli II RP, głównie Polaków wyznania mojżeszowego. Prace można przesyłać na adres: KrzesiMY@gmail.com.

Fot; Stowarzyszenie Historyczne KrzesiMY