ZBIÓRKI DLA UKRAINY (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-NOWE MIASTO I OKOLICE: W niektórych miejscach na terenie dzielnicy, a także w sąsiednich gminach od 26 lutego 2022 roku rozpoczęły się zbiórki darów dla Ukrainy, którą zaatakowała Rosja. Zobacz terminy i godziny zbiórek.

W poznańskim Antoninku 26 lutego, między godziną 11 a 12 harcerki zbierać będą materiały opatrunkowe dla Ukrainy! Zbiórka odbywa się w Szkole podstawowej 87, w harcówce. Wejście od ulicy Zbyszka, za wiatą śmietnikową.

Na Osiedlu Warszawskim w Poznaniu w kościele grecko-katolickim odbywa się zbiórka dla punktu pomocy w Narodnim Domu w Przemyślu. Potrzebne są: karimaty i śpiwory, suchy prowiant nie wymagąjacy gotowania, konserwy, sucharki, puszki z gotowymi daniami, środki higieniczno-kosmetyczne (chusteczki nawilżone, podpaski), leki przeciwbólowe. Dary można przekazywać przez całą sobotę i niedzielę do godz. 13 na plebanii przy ul. Toruńskiej 8 w Poznaniu. Rzeczy zostaną przewiezione w niedzielę do potrzebujących w Przemyślu. Dary można też przynosić do Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 przy ul. Nieszawskiej. 4 marca zebrane rzeczy zostaną dostarczone w docelowe miejsce zbiórki, skąd przewiezione będą na granicę polsko-ukraińską.

W Nowym ZOO pod bramę Nowego Zoo do końca dnia (sobota 26.02) można dostarczyć karmę dla psów suchą i w puszkach (zostaną przeznaczone dla zwierząt drapieżnych) leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, apteczki, koce, środki do dezynfekcji.

– Przekażemy to naszym przyjaciołom z fundacji Save Wild Fund z Kijowa. Trwa też zbiórka pieniędzy dla ukraińskich lwów, poprosimy o każdy grosz na konto: PKO BP nr 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 Miasto Poznań Ogród Zoologiczny w Poznaniu ul. Kaprala Wojtka 3 61-063 Poznań z dopiskiem: dla lwów z Kijowa – informuje poznańskie ZOO.

Na Śródce odbywa się zbiórka rzeczowa w sobotę 26 lutego w 13-15.30 na placu pod muralem.

Na Ratajach w sobotę w godz. 10.00 – 16.00 w kościele Parafia pw. Nawiedzenia NMP (Bohaterów II Wojny Światowej 88) jest prowadzona zbiórka asortymentu na ośrodki, w których będziemy przyjmować ukraińskich uchodźców. Zbierane są tylko rzeczy nowe.

Na Głuszynie dary zbierane są od 26 lutego do 2 marca br. do przyczepy ustawionej przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Kolega walczy pod Lwowem. Brakuje im środków opatrunkowych, odkażających, przeciwbólowych, bandaży do zatrzymywania krwotoków. Potrzebne są też karimaty, materace, śpiwory, ciepła odzież typu polar. Zbiórka trwa do najbliższej środy do godz. 20. Transport darów zaplanowano rano w czwartek – informują strażacy z poznańskiej Głuszyny.

Dodatkowo 30 minut przed każdą mszą można przynosić dary do kościoła Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Większego Apostoła przy ul. Głuszyna w Poznaniu.

Na Krzesinach zbiórkę zaplanowano 27 lutego br. w godz. 9-18, w remizie OSP Poznań Krzesiny, gdzie będzie możliwość przynoszenia darów. Strażacy informują, że dzień później rano wyrusza pierwszy transport na granicę.

Na Szczepankowie do akcji włączyła się też Szkoła Podstawowa nr 61. Na profilu facebook’owym szkoły czytamy:

– Ponieważ mamy możliwość zawiezienia wszystkiego busem na granicę polsko-ukraińską, działamy błyskawicznie i prosimy o zjednoczenie sił i okazanie dobrego serducha. Akcja potrwa do piątku 4.03. ale jak będzie potrzeba, przedłużymy – informują organizatorzy zbiórki.

W holu szkoły na Szczepankowie 28 lutego pojawią się kartony, do których można włożyć to, czym jesteśmy w stanie się podzielić m.in. : woda, jedzenie, pieczywo, suchary, herbatniki, konserwy, pieluchy, podpaski, naczynia, sztućce jednorazowe, poduszki, śpiwory, koce i pościel.

Na Starołęce dary zbierają: Szkoły Podstawowe nr 59 i 63, Przedszkole „Calineczka” (Poznań ul. Św. Antoniego), Żłobek „Biała Sowa” (ul. Starołęcka 42), Dance Temple (ul. Unii Lubelskiej 3).        

Na Wildzie zbiórka startuje od 28 lutego 2022 przy współpracy z SUPER TAXI 19622 Poznań postanowiliśmy pomóc i zorganizować zbiórkę dla naszych sąsiadów, którzy dzielnie walczą o swoją ojczyznę oraz dla osób, które z obawy o własne życie oraz swoich bliskich musiały opuścić swój kraj, zostawiając cały życiowy dobytek. Miejsce zbiórki to siedziba Super Taxi 19622 ul. Drużynowa 26 w Poznaniu. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 – 14:30 – informuje czytelniczka Karolina.

W Szczytnikach pod Poznaniem od 27 lutego br. codziennie w godz. 18-19 strażacy czekają na dary w remizie OSP Szczytniki.

W Kamionkach pod Poznaniem przy remizie będą ustawione dwie przyczepy, do których można przynosić dary m.in. opatrunki, bandaże elastyczne, stazy taktyczne, opatrunki hemostatyczne, opatrunki na klatkę piersiową itp., sprzęt wojskowy IFAK, kamizelki , plecaki, menażki, hełmy kevlarowe, odzież i trwałą żywność.