POZNAŃ-ŁACINA: Są kolejne ważne ustalenia i rozmowy dotyczące organizacji ruchu wokół Galerii Posnania.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, ZTM Poznań, Komenda Miejska Policji w Poznaniu, MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Posnanii.
Jak informuje Krzysztof Skrzypczak, przewodniczący Zarządu Osiedla Rataje wspólnie udało się wypracować kilka konkretnych ustaleń.
– Podczas spotkania wyraźnie podkreśliłem oczekiwania mieszkańców dotyczące sposobu ręcznego sterowania ruchem. Posnania, która finansuje i odpowiada za ręczne kierowanie ruchem w rejonie centrum handlowego, zadeklarowała zwrócenie większej uwagi na priorytetowe traktowanie kierowców poruszających się prawym pasem ul. Anny Jantar, którzy chcą jechać w kierunku ul. Skowrońskiego lub ul. Czesława Niemena o dojechać do mieszkania. To zmiana, o którą wielokrotnie prosili mieszkańcy i bardzo się cieszę, że zostanie wdrożona. Podniosłem również problem zgłaszany przez wielu kierowców. Chodzi o sytuacje, gdy pojazdy skręcające w prawo z ul. Krzywoustego w ul. Anny Jantar blokują możliwość wjazdu na skrzyżowanie kierowcom skręcającym w lewo z ulicy Krzywoustego w ulicę Anny Jantar, mimo że mają zielone światło. Zwróciłem także uwagę na częste blokowanie przejść dla pieszych oraz przejazdu rowerowego. Osoby ręcznie kierujące ruchem mają zwracać na te sytuacje większą uwagę podczas wykonywania swoich obowiązków – mówi Krzysztof Skrzypczak.
Dodał on, że bardzo ważną deklaracją jest deklaracja Posnanii o przekazywaniu Radzie Osiedla Rataje planowanych terminów ręcznego sterowania ruchem.
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że ruch powinien być rozkładany na wszystkie dostępne wjazdy do centrum handlowego. Obecnie największe obciążenie przypada na wjazd w rejonie ul. Skowrońskiego, następnie na wjazd na ulicy Warczygłowy, podczas gdy pozostałe dwa są wykorzystywane znacznie rzadziej. W związku z tym przygotowany zostanie projekt dodatkowych oznakowań pionowych zachęcający kierowców do korzystania z alternatywnych wjazdów.
Poinformowano również, że od dłuższego czasu w weekendy wprowadzono optymalizację programu sygnalizacji świetlnej w celu poprawy płynności ruchu w rejonie galerii. Posnania potwierdziła również, że zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w godzinach największego natężenia ruchu bramki parkingowe są otwierane, aby usprawnić wjazd i wyjazd z centrum handlowego.
Fot. Facebook/Krzysztof Skrzypczak Radny Osiedla Rataje – okręg I
