ŚNIĘTE RYBY I ZANIECZYSZCZONA RZEKA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ/NIEPRUSZEWO: Wiele śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim doprowadziło do zamknięcia kąpieliska. Strażacy interweniowali też na rzece Cybina w Poznaniu.

Jest decyzja o zamknięciu kąpieliska w podpoznańskim Niepruszewie i Owocowej Plaży w Zborowie, która została podjęta 21 sierpnia br. na posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanym przez starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego w związku ze znalezieniem śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim. W miniony weekend strażacy interweniowali też z powodu zanieczyszczenia rzeki Cybiny w Poznaniu.

W Niepruszewie inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badania. Obecnie służby ratownicze wyławiają i zabezpieczają śnięte ryby oraz odławiają pozostałe (przetransportowują je do basenu, gdzie woda jest dodatkowo napowietrzona).

Apelujemy, aby wędkarze z gmin Buk i Dopiewo powstrzymali się od połowu ryb w najbliższych dniach. Dodatkowo zalecane jest niespożywanie ryb wyłowionych w minionych dniach – ostrzega starosta poznański.

Akcja strażaków w Niepruszewie

21 sierpnia 2022 roku na rzece Cybinie zauważono plamę substancji ropopochodnej. Strażacy informują, że była ona niewielka i rozstawili zapory. Służby próbują ustalić, co to za substancja oraz skąd pochodzi wyciek.

O zdarzeniu został już powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zostały pobrane próbki do badań. Na miejscu pracowało pięć zastępów straży pożarnej.

Fot. FB/Jan Grabkowski