POZNAŃ: Zakończyła się II tura wyborów prezydenckich, która odbywała się 1 czerwca 2025 r. Według pierwszych badań sondażowych exit pool, przygotowanych przez Ipsos, zwyciężył Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej z wynikiem 50,3%, wyprzedzając o włos Karola Nawrockiego, popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość – 49,7.
Aby zachęcić poznaniaków do głosowania, Miasto organizuje konkurs. Na trzech osiedlach, które będą mogły pochwalić się największą frekwencją, zorganizowane będą duże wydarzenia kulturalne.
Druga tura głosowania w wyborach Prezydenta RP odbywała się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r., w godzinach 7:00-21:00.
Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce „Wyszukiwarka obwodów” zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych. Jest tam też wyszukiwarka umożliwiająca znalezienie właściwej komisji na podstawie adresu.
Kolejna opcja to skorzystanie z aplikacji mObywatel – tam w kaflu „Wybory” znajduje się informacja.
Można też znaleźć właściwy lokal, korzystając z cyfrowego planu miasta. W pole „Wpisz adres” wystarczy wprowadzić nazwę ulicy i numer domu (bez numeru mieszkania). Po kliknięciu „Znajdź na planie”, na ekranie pojawi się wizytówka adresu. Na niej znajduje się m.in. numer obwodu wyborczego oraz odnośnik do właściwego lokalu. Link prowadzi bezpośrednio do budynku oraz informuje, czy lokal komisji jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.
Korzystając z tego samego cyfrowego planu miasta można też wybrać w górnym menu mapę tematyczną „wybory” – na ekranie pojawią się wszystkie siedziby komisji wyborczych na terenie Poznania.
Można też zadzwonić do biura Poznań Kontakt (nr tel. 61 646 33 44) i tam uzyskać informacje dotyczące adresu lokalu wyborczego i jego dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (najlepiej zrobić to co najmniej kilka dni przed datą wyborów, by zdążyć zmienić lokal w razie potrzeby).
W I turze tegorocznych wyborów prezydenckich w całej Polsce wzięło udział ponad 19 mln wyborców, co przełożyło się na frekwencję w skali kraju 67,3 proc. Padł rekord w historii pierwszych tur wyborów prezydenckich po 1989 r.
W pierwszej turze wyborów Prezydenta RP 2025 w Poznaniu wzięło udział aż 74,86% uprawnionych do głosowania. Była to jedna z największych frekwencji w kraju. Dla porównania podczas wyborów głowy państwa w 2020 roku w pierwszej turze do urn ruszyło 72,85% wyborców, a pięć lat wcześniej – 55,39 proc.
To nie pierwszy taki konkurs organizowany przez Miasto – pięć lat temu nagrodą były nowo posadzone drzewa. Wówczas w drugiej turze wyborów prezydenckich najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna. Frekwencja wyborcza na tych osiedlach była jednak do siebie bardzo zbliżona i wyniosła kolejno – 82,88 proc. i 82,48 proc. Z uwagi na niewielką różnicę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdecydował, że Miasto posadzi nowe drzewa na dwóch osiedlach, a nie – tak jak pierwotnie planowano – na jednym.
Przypominamy, że do zakończenia głosowania obowiązuje w całej Polsce cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej ani publikować wyników sondaży. Za naruszenie ciszy mogą grozić wysokie kary, nawet do miliona złotych. Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.
Aby uniknąć problemów, warto przestrzegać kilku zasad: powstrzymać się od publikowania treści o charakterze politycznym, nie komentować, nie udostępniać i nie „lajkować” materiałów związanych z kandydatami oraz unikać dyskusji politycznych w otwartych grupach.
Fot. poznan.pl