POZNAŃ: Tłumy pojawiły się 24 maja 2025 r. o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu, gdzie odbyła się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który został zamordowany przez komunistę. Z kolei podpoznańskie miasto Luboń, gdzie pracował kapłan, zaprasza jeszcze w tym miesiącu na okolicznościową wycieczkę, wykład i wernisaż wystawy dot. jego postaci.
Jak informuje Archidiecezja Poznańska, beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystej mszy św. w poznańskiej katedrze wezmą udział Arcybiskup Metropolita Poznański Zbigniew Zieliński i Arcybiskup Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp kaliski Damian Bryl, bp sosnowiecki Artur Ważny, poznańscy biskupi współpracownicy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak i Zdzisław Fortuniak. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus.
Gotowy jest już portret ks. Stanisława Streicha, pędzla artysty Andrzeja Karpińskiego, który po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę. Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu o wymiarach 3×2 m, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację ks. Streicha.
Plac przed bazyliką archikatedralną został podzielony na sektory, nie trzeba mieć jednak żadnych wejściówek.


24 maja Ostrów Tumski w Poznaniu był wyłączony z ruchu samochodowego. Można parkować pojazdy na parkingach buforowych. Najlepiej przybyć na uroczystość z pielgrzymami autokarem lub transportem publicznym. Na stacji Poznań – Garbary, dokąd przybędzie specjalny pociąg z południa Wielkopolski, będą podstawione autobusy MPK, które przewiozą pielgrzymów na plac katedralny, a po uroczystości odwiozą na stację.
Miasto Luboń z okazji beatyfikacji ks. Stanisława Streicha zaprasza na okolicznościową wycieczkę, wykład i wernisaż wystawy. Organizuje także bezpłatne linie autobusowe na beatyfikację.
- 18 maja 2025 roku
12.00 – Wycieczka śladami ks. Stanisława Streicha rozpocznie się przy Dworcu PKP w Luboniu
- 19 maja 2025 roku
18.00 – Wykład „Niewinna krew. Zabójstwo ks. Stanisława Streicha
- 23 maja 2025 roku
Wernisaż wystawy poświęconej ks. Stanisławowi Streichowi w kościele św. Jana Bosko w Luboniu organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej
- 24 maja 2025 roku
11.00 – Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stanisława Kostki Streicha na placu katedralnym w Poznaniu
Uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa na trasie Luboń – Katedra Poznańska. Rozkład jazdy na www.lubon.pl
- 25 maja 2025 roku
16.00 – Koncert „4 Pory Roku” Antonio Vivaldi w kościele św. Jana Bosko w Luboniu organizowany przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej i Ośrodek Kultury w Luboniu
Ksiądz Streich został zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”.
Pogrzeb księdza stał się manifestacją uczuć religijnych kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkopolski. „Dziś strzał ten ugodził w sługę ołtarza – ale czy nie słyszymy haseł idących z Kremla, głoszonych cynicznie przez urzędowych reprezentantów, iż dążeniem ekspozytur komunizmu jest wszcząć pożar we wszystkich krajach i państwach!?” – pytał retorycznie tuż po zabójstwie ks. Streicha na antenie Polskiego Radia abp lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz.
Grób ks. Streicha był odtąd otaczany kultem. 20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Poświęcenia sarkofagu ks. Stanisława Streicha dokonał abp Stanisław Gądecki 31 stycznia 2024 r.
Z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, obecnie już byłego metropolity poznańskiego, proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r. Podczas audiencji udzielonej 23 maja 2024 r. prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro – zmarły niedawno – Ojciec Święty Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otworzył drogę do jego beatyfikacji.
Fot./Video: Archidiecezja Poznańska