POZNAŃ-KRZESINY: Niezbyt miła sytuacja spotkała grupę osób, które zza płotu wojskowej bazy lotniczej w poznańskich Krzesinach fotografowały treningi grupy akrobacyjnej F-16 Tiger Demo Team. Została wezwana policja.
Loty samolotów nie tylko wojskowych przyciągają uwagę wielu osób, w tym także spotterów, czyli fotografów, którzy hobbystycznie robią zdjęcia pojazdów komunikacji. Już w 2024 roku wejścia dla spotterów na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny zostały zawieszone z powodu nieprzestrzegania zasad.
- Warunki współpracy dla wszystkich uczestników takich spotkań zostały za każdym razem szczegółowo powiedziane i określone. Jednym z nich jest bezpłatne udostępnianie „obrobionego” materiału foto i wideo przez każdego uczestnika spotkania na użytek 31. BLT w celach promocji bazy, Siły Powietrzne / Polish Air Force, a co za tym idzie całych Sił Zbrojnych RP. 31. BLT ze swojej strony wywiązała się z większości próśb i pytań, jeśli chodzi o miejsce fotografowania, odległości itp. Środowisko spotterskie jednak jest na tyle zróżnicowane, że niestety nie wszyscy (i z żalem muszę stwierdzić, że jest to większość) nie potrafi się dostosować do warunków współpracy postawionych przez Oficera prasowego 31. BLT – informowano wówczas na oficjalnym profilu bazy w mediach społecznościowych.
O incydencie z 13 maja br. jako pierwszy napisał portal epoznan.pl. Por. Łukasz Hećman, który czasowo pełni obowiązki rzecznika 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, wyjaśnił dziennikarzom portalu, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r., fotografowanie infrastruktury na terenie jednostek wojskowych jest niedozwolone, co potwierdzają również tablice informacyjne umieszczone na ogrodzeniu bazy wojskowej.
– Z naszej strony nie była przekazywana informacja o udzieleniu zgody na wykonywanie zdjęć. Oglądanie treningów lotniczych z przestrzeni publicznej jest możliwe. Osoby robiące zdjęcia bezpośrednio przy terenie jednostek mogą być kontrolowane przez służby – powiedział portalowi epoznan.pl p.o. rzecznika 31. BLT.
Najpierw przy ogrodzeniu od strony ul. Ożarowskiej w Poznaniu interweniowała wyposażona w broń służba ochrony wojskowej bazy lotniczej w poznańskich Krzesinach, która nakazała wszystkim fotografującym natychmiastowe zaprzestanie robienia zdjęć i opuszczenie tego terenu.
– Przypominamy, że zakaz fotografowania terenu naszej jednostki związany jest z bezpieczeństwem funkcjonowania bazy oraz wynika z obecnie obowiązujących przepisów. Pragnę wyjaśnić, że w odniesieniu do kwestii dotyczącej ochrony bazy, byli to żołnierze pełniący służbę ochronną, ich standardowym wyposażeniem jest broń, która podczas służby jest w tym samym położeniu – zauważa Hećman. – W przypadku omawianej sytuacji żołnierze poinformowali o zakazie fotografowania terenu bazy oraz zawiadomili Policje o zaistniałej sytuacji. Dziękujemy za zrozumienie w kwestiach szczególnie ważnych dla obronności i bezpieczeństwa kraju – dodaje przedstawiciel bazy wojskowej.
Przybyli na miejsce policjanci wylegitymowali jednego z mężczyzn, który przyznał jedynie, że ogląda trening samolotów.
Przypominamy, że od 27 marca 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, dotyczące fotografowania obiektów strategicznych w Polsce tj. obiekty wojskowe, w tym koszary i poligony, obiekty infrastruktury energetycznej np. elektrownie, obiekty administracji publicznej, obiekty infrastruktury komunikacyjnej, takich jak dworce kolejowe, tunele czy mosty oraz obiekty służb mundurowych.
Tabliczki z taką informacją pojawiły się na ponad 25 tys. obiektów strategicznych w całej Polsce. Biała, kwadratowa tabliczka o boku długości 60 cm, z czerwoną obwódką musi posiadać napisy w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim.
Wykonanie zdjęcia w tych miejscach może nas kosztować nawet 20 tys. zł lub grozi nam kara aresztu na 1 miesiąc. Natomiast osoby, które wykonują zdjęcia w ramach operacji szpiegowskich, podlegają natomiast karze więzienia nie krótszej niż 5 lat. Służby porządkowe mogą również skonfiskować smartfona lub aparat fotograficzny, którym wykonano zdjęcie miejsca z widoczną tabliczką zakazu fotografowania.
Zobacz nasz artykuł także na największym polskim portalu Wirtualna Polska:
Fot. Archiwum Wieści z Okolicy – zdjęcie ilustracyjne