POZNAŃ: 13 kwietnia, od godziny 7:00 do 21:00 odbędą się wybory na trzech poznańskich osiedlach.
Wybory są przeprowadzane w związku z decyzją Rady Miasta Poznania, która postanowiła o:
• przeprowadzeniu wyborów do rad osiedli Naramowice i Żegrze, które nie odbyły się w 2024 r. wskutek braku wystarczającej liczby kandydatów,
• przeprowadzeniu ponownych wyborów do Rady Osiedla Nowe Winogrady Południe, która została rozwiązana z mocy prawa, wskutek zmniejszenia się jej składu poniżej minimalnego progu.
Poznań podzielony jest na 42 osiedla. Wybory do rad – jednostek pomocniczych – odbyły się 12 maja 2024 roku.
Zgodnie z postanowieniami statutów osiedli liczba głosów przysługujących wyborcy nie może być większa niż bezwzględna większość z liczby radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym. Bezwzględna większość oznacza liczbę całkowitą przewyższającą połowę liczby radnych wybieranych w danym okręgu. Jeżeli wskutek obliczeń okaże się, że ta liczba jest liczbą ułamkową należy dokonać zaokrąglenia w górę
W praktyce dla:
- 5-mandatowe okręgi wyborcze są na Osiedlu Nowe Winogrady Południe
- 7 i 8-mandatowe okręgi wyborcze są na Osiedlach Naramowice oraz Żegrze
W wyborach do rad osiedli Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Żegrze – mogą głosować wyłącznie osoby, które na stałe zamieszkują na ich terenie.
Wyborca musi mieć ukończone 18 lat (lub najpóźniej w dniu wyborów kończyć 18 lat) i być mieszkańcem właściwego z wyżej wskazanych osiedli.
Oznacza to, że musi być wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli mieć meldunek albo być ujęty w stałym obwodzie głosowania.
Przyczyną nieważności głosu jest:
1) postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk większej liczby kandydatów niż jest wybieranych w okręgu
2) niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce
3) postawienie znaku „x” wyłącznie w kratce obok nazwiska kandydata/kandydatki skreślonego/skreślonej przez Komisarza wyborczego.
Nieważne są również karty inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Fot. poznan.pl