POZNAŃ-ŁAWICA: Napięta sytuacja na poznańskim lotnisku. Pracownicy zorganizowali 3 kwietnia pikietę przed terminalem.
Organizatorem protestu jest NSZZ Solidarność w Porcie Lotniczym Poznań Ławica. Związkowcy przypominają, że poznańskie lotnisko odniosło bezprecedensowy sukces finansowy, który jest bezsprzecznie bezpośrednim wynikiem zaangażowania i ciężkiej pracy jego pracowników. Jak piszą, liczba obsłużonych pasażerów wzrosła z 800 tys. rocznie w 2023 r. do 3,6 mln w 2024 r.
– Spotkanie będzie miało na celu przedstawienie Państwu sytuacji panującej w Porcie Ławica, spraw kadrowo-płacowych oraz socjalno-bytowych pracowników, dzięki którym Zarząd może chwalić się tak spektakularnymi osiągnięciami. Aktualnie ZZ są w Sporze zbiorowym z Zarządem Portu, ta sytuacja ciągnie się od listopada roku 2024 i może mieć ogromne znaczenie na płynną obsługę pasażerów w zbliżającym się wielkimi krokami „wysokim sezonie” podróżniczym – czytamy w komunikacie.
- W Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, prowadzony jest dialog pomiędzy pracodawcą, a związkami zawodowymi w zakresie sporu grupowego. Obecny etap prowadzonych rozmów w żaden sposób nie wpływa na obsługę pasażerską. Naszym celem jest prowadzenie rozmów i znalezienie kompromisu z przedstawicielami związków zawodowych. Zaistniała sytuacja w żaden sposób nie wpływa negatywnie na stabilność funkcjonowania naszego Portu. Co istotne dla naszych pasażerów, obsługa podczas wszystkich etapów odprawy przed lotem oraz po przylocie do Poznania odbywa się płynnie z zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zapewniamy, że zależy nam i skupiamy się wyłącznie na negocjacjach idących w kierunku porozumienia – mówił portalowi epoznan.pl Błażej Patryn, rzecznik poznańskiego lotniska.
Związkowcy z lotniska określili swoje 4 postulaty.
- Pomimo braku możliwości spełniania tych postulatów z powodów formalnych, strony wstępnie porozumiały się, co do sposobu spełnienia 3 z nich, tj. kwestii wypłaty dodatkowej nagrody za dobre wyniki spółki w latach 2023-24 oraz dążenia do realnego wzrostu poziomu wynagrodzeń w latach 2025-2026. Strony nie porozumiały się co do głównego postulatu związanego z podwyżką wynagrodzenia zasadniczego o 1500 PLN miesięczne dla każdego pracownika, co biorąc pod uwagę średnio poziom wynagrodzeń w spółce w tym czasie oznaczałby podwyżki na poziomie ok. 17-20- procent rok do roku. Wg opinii pracodawcy żądanie Związków Zawodowych jest nierealne i absolutnie nie ma uzasadnienia dla dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń, ani w sytuacji Spółki, ani w sytuacji na rynku pracy – dodaje Patryn.
Europejska Federacja Pracowników Transportu wyraziła solidarność z pracownikami Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
- Wzywamy stronę pracodawców do poprowadzenia negocjacji z pracownikami, w dobrej wierze i z rzeczywistym zaangażowaniem w konstruktywny dialog ze związkiem zawodowym w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego porozumienia odzwierciedlającego sukces finansowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego” – napisała Sekretarz Generalna Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) Livia Spera w liście, jaki wystosowała m.in. do członków zarządu lotniska oraz do ministra infrastruktury.
Spółka zapewnia, że jest gotowa do wprowadzenia podwyżek i poprawy sytuacji finansowej pracowników lotniska.
Fot. Wieści z Okolicy