POZNAŃ-NOWE MIASTO: Miasto umacnia swoją pozycję na mapie najważniejszych ośrodków badań nad sztuczną inteligencją w Europie. W stolicy Wielkopolski powstaje Fabryka Piast AI, która będzie jednym z fundamentów europejskiego ekosystemu AI.
Jak czytamy na portalu poznan.pl fabryka powstaje w ramach EuroHPC, czyli Wspólnego Europejskiego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali. To inicjatywa UE, krajów europejskich i prywatnych partnerów, która ma rozwijać światowej klasy ekosystem obliczeń superkomputerowych na naszym kontynencie. Wspierana przez Unię Europejską oraz kluczowe instytucje naukowe i rządowe fabryka ma wprowadzić Polskę do światowej czołówki w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń i innowacji AI.
Siedem lokalizacji dla fabryk AI zostało wybranych już wcześniej. Teraz EuroHPC wskazało sześć kolejnych – w tym Poznań. Te nowoczesne ośrodki badawcze zostaną połączone w jednolitą sieć, dzięki czemu Europa stanie się globalnym liderem w zakresie rozwoju i zastosowań AI.
Poznańska Fabryka Piast-AI, prowadzona przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, będzie współpracować z kluczowymi instytucjami naukowymi i przemysłowymi. Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to główni partnerzy akademiccy projektu, wspierani przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Finansów, które koordynuje cały proces.
Fabryki AI mają wspierać badania nad godnymi zaufania, etycznymi modelami sztucznej inteligencji, które będą miały ogromne znaczenie dla europejskich firm, start-upów i środowiska akademickiego. Całość inwestycji szacowana jest na 350 milionów euro. Jej strategiczną rolę podkreśla fakt, że fabryki AI będą wspierać najważniejsze gałęzie gospodarki, od IT po zrównoważony rozwój.
Fabryka Piast AI skoncentruje się na wspieraniu innowacji w sektorach takich jak zdrowie, cyberbezpieczeństwo IT, technologie kwantowe, robotyka i zrównoważony rozwój. Skupi się także na nowoczesnej infrastrukturze opartej na superkomputerach EuroHPC i komputerze kwantowym Piast-Q. Jej rolą będzie również tworzenie europejskiego ekosystemu AI, który będzie konkurencyjny na światowym rynku.
To jednak nie tylko inwestycja w technologie, ale również w ludzi i ich potencjał. Priorytetem będzie współpraca z polskimi i zagranicznymi startupami, co pozwoli na szybkie wprowadzanie w życie innowacyjnych rozwiązań i wzmocni pozycję Polski jako lidera AI w Europie. Dzięki połączeniu sił nauki, biznesu i administracji publicznej, Poznań ma szansę stać się kluczowym graczem w budowie przyszłości sztucznej inteligencji.
Fot. poznan.pl