WIEŻOWIEC NAD MALTĄ?

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-MALTA: Czy 50-metrowy wieżowiec stanie w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Jest to możliwe, co wynika ze wstępnego projektu planu ogólnego dla Poznania w rejonie Term Maltańskich.

Jak poinformowała Telewizja WTK, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu udostępniła plany zagospodarowania terenu wzdłuż ulic Warszawskiej, Krańcowej i Termalnej. Zgodnie z nimi przy ul. Krańcowej może powstać budynek o wysokości nawet 50 metrów, natomiast wzdłuż ul. Warszawskiej dopuszczona jest obecnie zabudowa do 36 metrów.

Te parametry są trochę zmienione względem tych szczegółowych parametrów zawartych w planie miejscowym, dlatego żeby kiedy już będziemy pracować nad projektem planu miejscowego, nie planu ogólnego dla tego terenu żeby mieć pole manewru, żeby rozrzeźbić architekturę, poszukać więcej terenów zieleni  – mówi WTK Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Dodaje, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona, a plan ogólny nie oznacza, że tak wysoka zabudowa zostanie ostatecznie dopuszczona.

– Najpierw musiałaby pojawić się dobra wola i odpowiedni projekt ze strony inwestora, a nie sam zapis, który podwaja intensywność zabudowy, a potem zobaczymy, co z tego wyniknie” – komentuje przed kamerą WTK radny Łukasz Mikuła z klubu radnych KO. – Podwyższanie parametrów zabudowy w stosunku do obowiązującego planu miejscowego, zanim właściciel terenu osiągnie porozumienie z jego obecnymi użytkownikami, jest przedwczesne – dodaje. Ten teren należy do Archidiecezji Poznańskiej.
– Nie powinno tam powstać aż tak gęstej i wysokiej zabudowy. Po drugiej stronie są niskie budynki jednorodzinne, więc dla ich mieszkańców byłaby to ogromna zmiana na niekorzyść” – tłumaczy telewizji WTK radna PiS Sara Szynkowska vel Sęk.
Drugi etap konsultacji społecznych dotyczących planu ogólnego trwa do  6 lutego 2025 r., ale to nie koniec procesu. Jeszcze w tym roku odbędzie się trzeci etap, podczas którego projekt ponownie zostanie upubliczniony i poddany konsultacjom.

Tymczasem Rada Miasta Poznania podjęła już 6 lutego 2024 r. uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia Jeziora Maltańskiego w Poznaniu.

Obszar objęty uchwałą położony jest we wschodniej części Poznania, w otoczeniu Jeziora Maltańskiego. Powierzchnia to około 512 ha.

Granicę opracowania planu stanowi teren ograniczony od północy ulicami: Warszawską, Krańcową i Czekalskie, od wschodu ulicą Browarną, od południa ulicą abpa Walentego Dymka i abpa Antoniego Baraniaka, od zachodu ulicą Jana Pawła II.

W granicach obszaru objętego przystąpieniem dominują: tereny zieleni (tereny Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu – Nowe Zoo wraz z Fortem III, tereny leśne, park), wód powierzchniowych (Jezioro Maltańskie, fragment rzeki Cybina, stawy, m.in. Olszak) oraz tereny sportu i rekreacji (Termy Maltańskie, kolejka górska, stok narciarski, parki linowe). Na obszarze opracowania znajdują się także: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa zamieszkania zbiorowego (Dom Księży Emerytów Archidiecezji Poznańskiej), kościół pw. Jana Jerozolimskiego, zabudowa usługowa (restauracje, hotele). Ponadto przez przedmiotowy obszar przebiega również kolejka parkowa „Maltanka”.

W uchwale pojawił się zapis, że celem przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest rewizja ustaleń planów obowiązujących, w tym ustalonych parametrów i wskaźników zabudowy oraz zagospodarowania terenów, a także dostosowanie ich do zgodności z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, zwanym dalej Studium,  przy uwzględnieniu rekomendacji i wniosków zawartych w Audycie krajobrazowym województwa wielkopolskiego.

Fot. Miejska Pracownia Urbanistyczna, Wieści z Okolicy