POZNAŃ: 11 listopada zaplanowano 30. Imieniny Ulicy Święty Marcin połączone z radosnym przeżywaniem Święta Niepodległości. Przez centrum jak zwykle przemaszeruje korowód barwnych postaci, a Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczy św. Marcinowi klucze do Miasta. Wiele wydarzeń innych wydarzeń zaplanowano też w stolicy Wielkopolski z okazji obchodów Święta Niepodległości.
W tym roku w korowodzie – za świętym Marcinem, przemierzającym ulicę na koniu – pojawią się o godz. 13:00 kolorowe platformy, artyści cyrkowi, aktorzy, sportowcy, Bamberka, a także ułani. Dwie grupy zaprezentują tematy ekologiczne, przygotowane w ramach konkursu zorganizowanego wcześniej przez CK Zamek. Parada wyruszy z odcinka pomiędzy ul. Ratajczaka i Piekary, a zakończy się na placu Mickiewicza, gdzie Święty Marcin odbierze symbolicznie klucz do miasta z rąk prezydenta Poznania.
Na głównej scenie tuż po korowodzie pojawią się muzycy formacji Fanfara Awantura w odsłonie „Prawdziwe Polskie Techno”, czyli wariacjach na temat melodii ludowych z południowo-wschodniej Polski. Wczesnym popołudniem po koncertowe wrażenia warto zameldować się pod mniejszą sceną na ul. Gwarnej, gdzie zagrają zespoły: Julia i ja, Swinging Affair oraz Elettro Mascarimiri, a Kapela Kukaj Kukawko zaprosi do potańcówki. W okolicach ul. Garncarskiej ustawią się Siły Specjalne na swoim muzykującym wozie. Spacerując ulicą Święty Marcin spotkać będzie można Pana Kataryniarza, formacje taneczne hip-hopowe i breakdansowe, pokazy hobby horse i hokeistów na rolkach oraz prezentacje umiejętności i sztuczek piłkarskich. Warto też zawitać pod Alfy do strefy NGO, czyli organizacji pozarządowych, które zaprezentują swoje działania dobroczynne. Koncertowy finał na scenie przy krzyżach o g. 18 rozpocznie zespół Na Górze, a o 19.30 wystąpi Voo Voo.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości będą miały miejsce w parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. Już o godz. 10.30 będzie można tam posłuchać koncertu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. Sama uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 – oficjalnym podniesieniem flagi Polski i hymnu państwowego. Po wystąpieniu wojewody wielkopolskiej odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa, a następnie dla zebranych zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.
Od godz. 12:00 w parku będzie trwał piknik rodzinny, podczas którego będzie można odwiedzić stoiska wojska, straży pożarnej, policji, sanepidu, leśników i wielu innych instytucji. Na dzieci czekać będą kreatywne animacje i zabawy, a na miłośników historii – pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada w godz. 11:00-16:00.
Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt stopniowo.
11 listopada, w związku z Imieninami ulicy Święty Marcin oraz Biegiem Niepodległości, w Poznaniu wprowadzone będą czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych oraz organizacji ruchu.
Fot. poznan.pl