POMOC DLA POWODZIAN (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ/POLSKA: Sytuacja powodziowa na południu Polski jest dramatyczna. Zalane są niektóre miasta, zerwane przez silny nurt wezbranych rzek mosty, wiele ewakuowanych osób. W wodzie płyną m.in. samochody, olbrzymie drzewa i zwierzęta. Z powodu fali powodziowej zginęła dotychczas 1 osoba. W Poznaniu i okolicach ruszyło kilka zbiórek dla powodzian.

Najgorsza sytuacja jest na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku. Na wodowskazie w Krzyżanowicach (woj. śląskie) stan Odry wyniósł 16 września 2024 roku poziom 9,12 m (tyle, ile podczas powodzi w 1997 r.). Oznacza to , że stan alarmowy został przekroczony o 4 metry. Tymczasem jak informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w nocy z 15 na 16 września 2024 roku opad deszczu na stacji pomiarowej Poznań-Ławica wyniósł 14.1 mm. Dodał on, że PSP i Straż Miejska nie odnotowały, na terenie Poznania interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Jednak w stolicy Wielkopolski ponownie była zalana ul. Gołężycka. W sąsiednich Szczytnikach strażacy wypompowywali wodę z terenu posesji.

Natomiast w Wielkopolsce minionej doby strażacy wyjeżdżali do 195 zdarzeń spowodowanych przez silny wiatr i ulewy, głównie były to połamane drzewa i gałęzie oraz zalania posesji lub pomieszczeń. W Rawiczu zamknięto fragment drogi krajowej z powodu zgromadzenia się sporej ilości wody, którą strażacy wypompowywali do rowu.

Mariusz Wiśniewski poinformował też, że 16 września 2024 roku stan rzeki Warty o godz. 6:00 rano w Poznaniu wyniósł 160 cm i zwiększył się w stosunku do dnia poprzedniego o 14 cm. Prognoza stanów rzeki Warty z modelu hydrodynamicznego na czwartek 19.09 wynosi aktualnie 201 cm.

Stan ostrzegawczy dla Warty wynosi 400 cm, natomiast stan alarmowy 500 cm.

Z kolei jak już informowaliśmy w Wieściach z Okolicy, 15 września na południe Polski do Nysy na Opolszczyźnie z Wielkopolski pojechało 7 samochodów bojowych, w sumie 33 strażaków. Jeśli będzie taka potrzeba, kolejni strażacy mogą do nich dołączyć.

– Do walki z powodzią zadysponowano tam Piły, Złotowa, Chodzieży, Obornik, Jarocina, Czarnkowa i JRG 3 z Poznania.  Jest to uniwersalny pluton samochodów gaśniczych z napędem terenowym  wraz z pompami szlamowymi, woderami, łopatami oraz innym sprzętem pomocniczym – informuje bryg. Lucyna Rudzińska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Tymczasem funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto w obliczu tragicznych wydarzeń w związku z powodzią na Dolnym Śląsku postanowili działać. 16 września ruszyła pierwsza zbiórka wśród funkcjonariuszy z tutejszej jednostki. Pomoc humanitarna jeszcze tego samego dnia wyruszy w rejony dotknięte żywiołem

Również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna z firmą PyraBus rozpoczęli 16 września 2024 roku zbiórkę darów dla powodzian.

Potrzebne są m.in. długoterminowe produkty spożywcze np. ryż, makaron, suchy prowiant (z długą datą ważności), woda, środki higieny osobistej i karma dla zwierząt, kalosze, wodery, rękawice robocze, rękawiczki jednorazowe, baterie, latarki.

Rada Osiedla z poznańskiego Szczepankowa wraz z Radami Rodziców SP 61 i Przedszkola nr 93 w Poznaniu organizują zbiórkę dla osób dotkniętych przez powódź, 16 września 2024 w godzinach 8:00-17:00 do odwołania w Szkole Podstawowej nr 61 w Poznaniu, ul. Szczepankowo 72A i w Przedszkolu nr 93 w Poznaniu, ul. Skibowa 13.

Zbiórka organizowana jest też w dniach 16-21 września na Osiedlu Grunwald Północ, w Szkole Podstawowej nr 88, SP nr 91, a także w siedzibie Rady Osiedla przy ulicy Swoboda 43.

Także od 16 września od godziny 16:00 przy wejściu do remizy OSP Kamionki postawiony zostanie bus, do którego można wkładać potrzebne rzeczy. Zbiórkę prowadzi także Stowarzyszenie „Lepsze Czapury”, gdzie dodatkowo można wpłacać pieniądze na rzecz powodzian.

W Szkole Podstawowej nr 59 im. Henryka Dąbrowskiego na Starołęce w Poznaniu organizowana jest zbiórka darów dla powodzian w dniach 17-18.09 do godz 15. Zebrane dary odbierze stąd OSP Poznań-Głuszyna i w weekend zawiezione będą na tereny powodziowe.

Zbiórkę prowadzi też Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu na os. Rzeczypospolitej w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu na os. Jagiellońskim na poznańskich Ratajach. Szkoła Podstawowa nr 19 im. Stanisława Staszica w Poznaniu na os. Oświecenia w Poznaniu, we współpracy z Fundacja Moje skrzydła. Zbiórka trwa do 25 września br.

Rzeczy można też przynosić codziennie od 17 do Remizy OSP Kwiatowe ul. Chryzantemowa 1, Poznań oraz od godz 12 do Domu Kultury „Stokrotka” na ulicy Cyniowej 11 w Poznaniu.

Na terenie gminy Kleszczewo dary można przynosić w dniach 17-19 września w godzinach 18-20 do Hali Sportowej w Tulcach, remizy OSP w Kleszczewie oraz do sal wiejskich w Gowarzewie, Komornikach i Śródce.

Fot. Łukasz Kuliński-Wielkopolski Łowca Burz / Czytelnik Tomasz Piotr