POZNAŃ-ZAWADY: 26 sierpnia, po porannym szczycie komunikacyjnym rozpoczęła się naprawa dylatacji na południowej nitce mostu Lecha w Poznaniu. Prace mają potrwać dwa tygodnie.
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, że aby zminimalizować uciążliwości dla kierowców zostały one podzielone na dwa etapy. Od 26 do 31 sierpnia 2024 roku na południowym obiekcie mostu Lecha wygrodzono dwa prawe pasy – do jazdy na wprost i do skrętu w prawo. Pojazdy będą się poruszać jednym, lewym pasem. Prędkość maksymalną ograniczono do 40 km/h.
Ponadto prawy pas ul. Lechickiej, przed skrzyżowaniem z ul. Serbską, przeznaczono wyłącznie do skrętu w prawo. Skręt w prawo z ul. Serbskiej na most możliwy jest jedynie z prawego skrajnego pasa, drugi pas do skrętu jest wyłączony z ruchu.
Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do końca sierpnia, aby jeszcze w czasie wakacji wykonać jak największą część remontu. Od września organizacja ruchu na moście będzie zmodyfikowana. W drugim etapie wygrodzony będzie już tylko lewy, skrajny pas, a pojazdy będą poruszały się dwoma. Ten etap ma zakończyć się 8 września.
Zmiany obowiązywać będą również na ul. Serbskiej, gdzie przed dojazdem do ul. Lechickiej prawy pas zostanie przeznaczony dla autobusów. Inni użytkownicy drogi będą mogli wjechać na niego dopiero na kilkanaście metrów od skrzyżowania.
Podczas trwania remontu możliwe są ograniczenia ruchu pieszych i rowerzystów po południowej stronie mostu.
Nie ulegnie zmianie organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej, Bałtyckiej i Hlonda.
Dylatacje to szczeliny między elementami mostu, umożliwiające ich swobodne przemieszczenie się względem siebie na wybranych kierunkach. Zapobiegają przekazywaniu sił między fragmentami konstrukcji. Konieczność naprawy wynika z ich złego stanu technicznego spowodowanego wzmożonym ruchem pojazdów na obiekcie w ostatnich latach (m.in. przez budowę północnej nitki mostu czy prace na autostradzie).
Koszt remontu to ponad pół miliona złotych.
Najbliższa, alternatywna przeprawa przez Wartę to most Chrobrego i Mieszka I.
Fot. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu