WYBORY DO EUROPARLAMENTU (AKTUALIZACJA)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ I OKOLICE: 9 czerwca Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To moment, w którym decydujemy, jak w najbliższych latach będzie wyglądać Unia Europejska, w której Polska jest od 20 lat. Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Gdzie głosować? 

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej, której przedstawiciele wybierani są w bezpośrednich wyborach. W jego skład w kadencji 2024-2029 wejdzie 720 posłów. W wyborach Polska ma przyznane 53 miejsca dla swoich przedstawicieli w 13 okręgach. Wielkopolska – w tym Poznań – to okręg nr 7. W praktyce najwięcej przedstawicieli Polski będą mieć te województwa, w których będzie największa frekwencja, dlatego ona w tych wyborach jest bardzo ważna.

Im większa frekwencja w danym regionie, tym większa szansa na większą liczbę reprezentantów – zaznacza dr Szwed-Walczak. To jedyne wybory, w których do poszczególnych regionów nie jest przypisana liczba mandatów. Ich ilość będzie zależała od frekwencji – pisze Dziennik Wschodni.

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 227 stałych obwodowych komisji wyborczych, czynnych w godz. 7:00-21:00 oraz 33 odrębne OKW, utworzone np. w szpitalach i domach studenckich. Udając się do swojego miejsca głosowania trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel.

Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby uzyskać do nich dostęp, wymagane jest zalogowanie się przy pomocy Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Swój lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel.

Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44. 

Przychodząc do lokalu wyborczego wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania – z nazwiskami i imionami kandydatów na posłów. Każda karta musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.

Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. 

Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.

Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach  biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.

Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga obowiązuje tylko w dniach wyborów.

Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.

Pracownicy Biura Poznań Kontakt będą udzielać informacji organizacyjnych o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Miejska infolinia będzie czynna w sobotę, 8 czerwca w godzinach od 8:00 do 16:00, a także w dniu wyborów (niedziela, 9 czerwca) w godzinach od 7:00 do 21:00.

Dlatego udział w wyborach do parlamentu europejskiego jest ważny także dla Polaków, po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Integracja umożliwiła swobodne podróżowanie (bez kontroli granicznych), osiedlanie się, zakup nieruchomości za granicą i podejmowanie pracy w różnych 27 państwach członkowskich, poprawiła się też jakość życia oraz szansa na zbliżenie Polski do standardów europejskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, pracy, zdrowia i edukacji.

Główne wartość Unii Europejskiej w prawie traktatowym zawarte są w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Przepis ten wymienia wartości następujące: godności, wolność, demokracja, równość, państwa prawne, prawa człowieka, pluralizm, niedyskryminacja, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność.

AKTUALIZACJA 10.06.2024:

Według wyników wyborów do Europarlamentu, podanych przez Państwową Komisję Wyborczą po przeliczeniu 100% głosów wygląda to następująco:

Koalicja Obywatelska – 37,1 procent (21 mandatów), Prawo i Sprawiedliwość – 36,2 procent (20 mandatów) Konfederacja – 12,1 procent (6 mandatów), Trzecia Droga – 6,9 procent (3 mandaty) Lewica – 6,3 procent (3 mandaty) Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie – 0,8 procent, Polexit – 0,3 procent Inne komitety – 0,1 procent.

Frekwencja szacunkowa 40,7 %.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory także w Wielkopolsce zdobywając tu 38,85 proc. poparcia. Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem niższym o prawie 10 proc., a podium zamyka Konfederacja.

Według sondażu nowi europosłowie z Wielkopolski to: Ewa Kopacz i Michał Wawrykiewicz z Koalicji Obywatelskiej, Marlena Maląg z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego (Trzecia Droga) i Anna Bryłka z Konfederacji. Według badania Ipsos do parlamentu nie dostał się wieloletni eurparlamntarzysta Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliowości. Fot. Archiwum Portal Poznan.pl

Fot. poznan.pl