NOWA REMIZA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-KRZESINY: Strażacy-ochotnicy z poznańskich Krzesin będą mieli nową siedzibę. Miasto przekazało 2,3 mln zł na rozbudowę ich strażnicy. Przetarg został już rozstrzygnięty.

10 października 2023 roku w siedzibie OSP w poznańskich Krzesinach Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz Narcyz Szulczyński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Krzesiny uroczyście podpisali aneks do umowy na rozbudowę i modernizację strażnicy. Podpisano też pamiątkowy akt, który potwierdza przyznanie środków finansowych i przyjęcie harmonogramu prac budowlanych.

Całkowity koszt rozbudowy strażnicy to 2,3 mln zł. Pieniądze pochodzić będą z budżetu Miasta. 

Wniosek o rozbudowę strażnicy został złożony w maju 2022 r., a już kilka miesięcy później gotowa była już koncepcja rozbudowy. Pozwolenie na budowę strażacy uzyskali w sierpniu 2023 roku. Następnie – po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu we wrześniu podpisano umowę z wykonawcą. 

Istniejąca strażnica ma zostać rozbudowana w dwóch etapach. W pierwszym z nich do garażu wozów bojowych zostanie dobudowany kolejny; konieczne będzie również przeniesienie kotłowni. W drugim etapie dobudowana będzie klatka schodowa, a część magazynowo-biurowa zostanie nadbudowana.

– Budowa potrwa do jesieni 2024 roku. To kolejna strażnica, w modernizacji której pomaga Miasto. Wcześniej Poznań dofinansował strażaków na Głuszynie – informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto Poznań wsparło również budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 i Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej przy ulicy Lotniczej, w sąsiedztwie Portu Lotniczego Ławica. Powstał tam dwukondygnacyjny budynek z pomieszczeniami dla strażaków i kierownictwa jednostki, hala garażowa na dziesięć samochodów, wieża do ćwiczeń, pawilon opieki nad psami ratowniczymi SGPR, tor przeszkód i hala namiotowa pełniąca funkcję magazynu na sprzęt.

W ciągu ostatnich pięciu lat Poznań dofinansował też zakup 6 nowych samochodów pożarniczych i ratowniczych w jednostkach OSP.

Fot. poznan.pl