MINIBUSY NA TRASIE

Komunikacja

KRZESINY/STAROŁĘKA: Po wieli miesiącach przygotowań od 4 września uruchomione zostaną dwie nowe linie minibusowe, które mają poprawić komunikację na Starołęce, Garaszewie, Krzesinach i Junikowie. Uruchomione zostaną nowe przystanki, a dwa zmienią swoje nazwy.

– Linie minibusowe charakteryzują się stosunkowo krótkim zasięgiem. Ich głównym zadaniem jest dowiezienie pasażerów do linii tramwajowych i autobusowych, ale także zapewnienie komunikacji w obrębie osiedla, co podnosi atrakcyjność transportu publicznego – mówi Jan Gosiewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– To że w tych rejonach Poznania zostaną uruchomione połączenia minibusowe, to głównie efekt konsultacji i rozmów z radami osiedli, które wskazywały, gdzie w pierwszej kolejności trzeba je uruchomić – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Pasażerowie ze Starołęki, Garaszewa i Krzesin będą mogli natomiast korzystać z nowej linii nr 123, która zapewni połączenie rejonu pętli autobusowej na Starołęce z Krzesinami poprzez Minikowo i Garaszewo. Minibus będzie kursował ulicami: Żeglarską, Oświęcimską, Sandomierską, Garaszewo, Niżańską. Oprócz skomunikowania ze sobą tych dwóch osiedli (obecnie przejazd między nimi transportem zbiorowym jest bardzo utrudniony), linia zapewni dojazd ze Starołęki do szkoły podstawowej i liceum w Krzesinach.
Kursowanie w dni nauki szkolnej w godzinach 6:30 – 19:00 co 50 minut; w soboty, niedziele i święta linia nie kursuje.

Dodatkowo przystanek Niżańska w ciągu ul. Pokrzywno zmieni nazwę na Rymanowska (obsługujący linie nr 162, 196, 220, 511 i 512).

Tymczasem 11 września br. na linii numer 123 został skorygowany rozkład jazdy.

Dla autobusów linii nr 123 jadących ze Starołęki PKM kursy odbywać się będą 2 minuty wcześniej, a kurs o godz. 7:31 rozpocznie się o godz. 7:26 (przyspieszenie o 5 minut).

Fot. ZTM Poznań